Svetovni dan Zemlje zaznamujemo vsako leto 22. aprila vse od leta 1970. Na ta dan opozarjamo na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo, in kjer je ozaveščanje o pomenu zdravega okolja v tem času, še posebej pomembno.
"Letošnji Svetovni dan Zemlje poteka v znamenju podnebnih sprememb, ki se še najbolj kažejo prav na področju voda, njenem pomanjkanju ali presežkih, ki lahko ogrožajo tudi človeška življenja. Vode so odličen vir blaženja podnebnih sprememb, voda je naš najdragocenejši naravni vir in zato moramo z njo ravnati kar se da odgovorno. To pa je tudi eno od glavnih vodil naše Direkcije RS za vode, ki že od nastanka leta 2016 skrbi za urejanje voda," so zapisali pri Direkciji RS za vode.
V času epidemije koronavirusa smo brali številne prispevke o tem, kako si je narava oddahnila od človeka in njegovih posegov onesnaževanja. Zrak je čistejši, reke so bolj bistre, pogledi so bolj jasni. Človek se je ustavil, ker je bil primoran, narava pa si je za trenutek lahko oddahnila. Nas bo to močno sporočilo, ki ga vsi doživljamo ta hip, česa naučilo?
Tudi predsednik ZDUS Janez Sušnik se je danes oglasil preko družbenega omrežja in zapisal: "Praznik Zemlje bi moral biti praznik vsakega, kar živi, diha, hodi, spoštuje naravo in vse kar nam narava daje skozi celotno evolucijo favne in flore na našem zelenem planetu.
Naš planet je lep, a njegovo gostoljubnost izkoriščamo, ga izčrpavamo in uničujemo. Tako nas svetovni dan Zemlje, ki ga praznujemo 22. aprila, opominja, da si moramo vsi, sleherni dan prizadevati za trajnostno naravnan razvoj, za zdravo okolje in ravnanje, ki našemu planetu prijaznejše do onesnaževanja.
Starejši vemo, kakšen je bil ta svet, ko smo bili otroci. Imeli so »zares« štiri letne čase, in ni nas skrbelo, kam bo industrializacija v slabih šestdesetih letih pripeljala naš planet. Če kdaj, potem zdaj, v razmerah v kakršnih smo se znašli vemo, kaj pomeni prometna preobremenitev okolja, saj so mnoge okoljevarstvene organizacije v času epidemije zanznale znatno izboljšanje zraka po vsem planetu. Kako malo je potrebno, kajne? In znova nas narava opozarja, kako hitro si lahko opomore pred lakomnimi posegi človeka v naravni prostor."
Njegovo objavo si lahko v celoti preberete spodaj.