»Če mislite, da zmorete, ali da ne zmorete- vedno imate prav« (Henry Ford).
Nekaj namigov:
- Ne živite življenja svojih otrok niti svojega življenja ne stavite nanje. Pustite jim, da živijo, kot sami želijo. Pomagajte jim, če lahko, ne čakajte pa doma na njihov klic.
- Ne prenehajte se učiti. Učenje je skrivnost do bistrosti uma. Svoje možgane je potrebno postavljati pred nove izzive, samo tako se jih ohranja mlade in žive.
- Vključite se v različne tečaje, kjer se zbirajo ljudje vseh starosti. Ne pristanite na segmentirane skupine po starosti, družite se z ljudmi različnih starosti. V mešanih skupinah vsi bolje napredujejo, starejši in tudi mlajši, vsak doda svoj kamenček v mozaik druženja. Danes se družbo močno deli glede na starost, saj so skupine tako bolj učinkovite oziroma, se lahko bolj učinkovito zagotavlja potrebe teh skupin. Vendar so to predvsem materialne potrebe, ne pa tudi potrebe po osebnostnem in čustvenem razvoju.
- Razširite krog svojih poznanstev. Ko se boste upokojili, boste izgubili dobršen del svoje socialne sredine, znotraj katere ste preživeli velik del dneva. To praznino morate zapolniti z novimi poznanstvi. Ko boste razmislili o smislu svojega življena in si boste na jasnem kdo ste, kaj vas osrečuje in izpolnjuje, bo jasno tudi, katera je vaša nova jata ljudi, znotraj katere boste v prihodnje leteli. Povezujte se z ljudmi, ki imajo podobne interese kot vi.
- Organizirajte si dneve. Ne živite kar v tri dni, temveč si organizirajte čas dneva. Prav tako si na koledarju organizirajte tedne in mesece, ki so pred vami. Zapišite svoje aktivnosti, naloge, želje, projekte. Načrtujte svoje življenje tako, kot si ga želite in z ljudmi, ki vam prinašajo veselje. Bodite proaktivni in samoiniciativni. Če ne zmorete ali ne znate sami, prosite za pomoč prijateljico ali koga od bližnjih. Vzemite življenje v svoje roke in zavedajte se, da je nas čas omejen.
PREBERITE TUDI: Ljudje, ki živijo s smislom, živijo dlje in so bolj zdravi
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema«