Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih obljub in še večjih popustov. Pa tudi mesec, ko prevaranti izkoriščajo naše nakupne navade. Postavijo različne lažne spletne trgovine s tistimi artikli, ki se trenutno najbolje prodajajo.
Naučite se varno nakupovati na spletu. (Foto: Freepik.com)
Naučite se varno nakupovati na spletu. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

To so na primer obutev in oblačila, športni dodatki, tehnični pripomočki za dom, orodje, dodatki za domače ljubljenčke in seveda tudi artikli luksuznih znamk, od parfumov do nakita. Z nakupom v lažni spletni trgovini lahko pride do zlorabe kreditne kartice in kraje vseh razpoložljivih sredstev z računa.

Pred vrati sta Black Friday in Cyber Monday, bližajo se tudi nakupi ob božično novoletnih praznikih. Popusti, široka ponudba in druge ugodnosti so v tem času še posebej mamljivi, zato previdnost pri nakupih na spletu še zdaleč ne bo odveč. Preberite, kako se zaščitite pred lažnimi trgovci, kako prepoznate lažna sporočila o dostavi in tudi o tem, da ni vse, kar se oglašuje tudi resnično in varno.

Izkoristijo zaupanje v lokalno ponudbo

Slovenci smo posebej znani po tem, da radi nakupujemo 'domače', pri domačih trgovcih in obrtnikih. Tako je tudi naše zaupanje praviloma večje, če vidimo trgovino, ki ima v imenu 'Slovenija' ali 'Slovenia'. Ime trgovine namreč v tem primeru vzbuja občutek, da gre za slovenskega distributerja za neko znamko. V resnici pa gre za prevaro. Goljufi lažni spletni trgovini dodajo 'lokalno noto' in tako zavedejo potrošnike v nakup.

Le nekaj lažnih spletnih trgovin. Prevaranti vsak dan postavijo kakšno novo ali pa ji samo malo spremenijo ime.

Preden se odločite za nakup v neki spletni trgovini, ki je še ne poznate, poglejte, če kaže kakšne znake prevare.

Preverite cene

Najprej vedno preverite cene. Ceno enakega ali podobnega artikla preverite na primer še pri drugih ponudnikih. Kljub popustom, so odstopajoče nizke cene lahko znak, da gre za lažno spletno trgovino, še posebej, če iščete izdelke znanih in uveljavljenih blagovnih znamk. Če so občutno znižani vsi artikli, je to sumljivo.

PREBERITE TUDI: Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar?

Preverite ponudbo

Je v času največjih popustov res vse na zalogi? Če nakupujemo pri uveljavljenem spletnem trgovcu, to morda niti ne bi bilo tako zelo sumljivo. Če pa ste slučajno našli stran z visokimi popusti, kjer obljubljajo še brezplačno dostavo po celem svetu, je zelo verjetno, da je trgovina, v kateri želite kupovati lažna. V času razprodaj in velikih prodajnih akcij načeloma hitreje zmanjka posameznih artiklov, zato je sumljivo, če so vseeno dobavljivi vsi, v vseh barvah in velikostih. Zato nujno preverite še nekaj podatkov.

Preverite trgovca

Preverite, kdo je trgovec oz. kdo stoji za spletno trgovino in, ali je naveden naslov podjetja. V tem primeru naslov preverite na Google zemljevidih. Preverite tudi kontaktne podatke. Bodite previdni, če je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta. Pogosto si izmislijo tudi telefonsko številko, največkrat napišejo kar 123456789. Tudi e-mail naslov brezplačnega ponudnika je lahko znak, da je trgovina lažna. Spletni goljufi za komunikacijo namreč uporabijo brezplačni poštni predal, npr. gmail.com, hotmail.com, outlook.com …

Domena – podatek, ki ga ne morejo ponarediti

Zelo dober pokazatelj, ali gre za prevaro, je tudi starost spletne strani. Četudi lahko skopirajo celoten izgled spletne trgovine, vse artikle in podatke s strani, pa ne morejo ponarediti datuma registracije domene spletnega mesta. Na spletni strani http://whois.domaintools.com/http://whois.domaintools.com/ preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena spletne trgovine in kateri podatki o spletnem trgovcu so navedeni. V iskalnik na spletni strani kopirajte povezavo do spletne trgovine.

Domena je del spletnega naslova. Vsako spletno mesto (spletna stran, trgovina, portal …) ima unikaten naslov, prek katerega do njega dostopamo.

Spodnji primer prikazuje domeno spletne trgovine z obutvijo priznane blagovne znamke. Domena je stara 195 dni, registrirana pa je bila na Češkem, kar je sumljivo, saj naj bi šlo za slovensko spletno trgovino.

Če so prevaranti v preteklosti domene registrirali pri kitajskih ponudnikih, pa zdaj zaznavamo, da domene lažnih spletnih trgovin zdaj registrirajo tudi pri evropski registrarjih. Previdno tudi pri sporočilih o dostavi paketov

Več spletnih naročil pomeni tudi več SMS in drugih sporočil o dostavi paketov. Spletni uporabniki lahko v teh mesecih pričakujemo tudi porast SMS-sporočil za krajo podatkov kreditne kartice. Gre za prevaro, ki se imenuje smishing in je v zadnjem letu v Sloveniji in tudi globalno v strmem porastu. Gre za lažna SMS in druga zasebna sporočila v imenu podjetij in zaupanja vrednih institucij, ki pa vsebujejo povezavo za vpis podatkov. Taka sporočila prevaranti pošiljajo tudi v imenu dostavnih podjetij. Navadno piše, da moramo plačati še nekaj malega za dostavo ali pa posodobiti podatke. Povezava v sporočilu vodi na lažen obrazec za vpis podatkov, največkrat napadalci želijo, da vnesemo podatke o kreditni kartici. . SMS-sporočila za krajo podatkov kreditne kartice, so med goljufi zelo priljubljena zvijača. Gre za lažna sporočila v imenu podjetij in zaupanja vrednih institucij, ki pa vsebujejo povezavo za vpis podatkov.

PREBERITE TUDI: Zaščitite se pred zlorabo! Naučite se varno uporabljati pameten telefon

Ko dejansko pričakujemo paket, nas tako sporočilo še lažje zavede in hitro se lahko zgodi, da spregledamo kam vodi povezava in vpišemo podatke. A ne glede na to, ali poštno pošiljko pričakujte, ali ne – vsa SMS-sporočila, ki od vas zahtevajo vpis podatkov kreditne kartice oz. drugih osebnih podatkov, so vedno lažna.

Ker lažni obrazci za vpis podatkov zelo dobro kopirajo podobo pravih, težko prepoznamo, da gre za prevaro. Zato je še toliko pomembneje, da si zapomnimo, da zaupanja vredne institucije ne pošiljajo sporočil, s katerimi bi nas pozivali k vpisu podatkov.

Plačilo po povzetju ne zagotavlja varnega nakupa

Tudi plačilo po povzetju ne zagotavlja, da gre za varen nakup. Čeprav s tem ne posredujete svojih bančnih podatkov, je malo verjetno, da boste z naročenim zadovoljni – gre praktično za nakupovanje na slepo, pri čemer boste v paketu bolj verjetno prejeli cenena plastična sončna očala namesto 200 € vrednih športnih čevljev.

Če se nekaj oglašuje, še ne pomeni, da je varno

Na spletu lahko oglašuje vsak. Zato tudi oglas ni zagotovilo, da bo spletni nakup varen. V mesecu nakupov in popustov so naši kanali na družbenih omrežjih polni oglasov. Med njimi se zagotovo najdejo tudi oglasi prevarantov. Čeprav velja neko splošno prepričanje, da če se nek izdelek oglašuje, potem gre za preverjenega in zanesljivega trgovca, to ne drži.

Goljufi pogosto oglašujejo lažne spletne trgovine. Poleg teh, pa lahko naletite na lažne ponudbe za hiter zaslužek, čudežna zdravila in medicinske pripomočke. V oglasih goljufi zlorabijo ime in fotografijo zdravnikov in strokovnjakov, da bi pustili vtis verodostojnosti. V resnici pa gre za prevaro - izdelka ne promovira zdravnik, temveč goljufi v oglasu zlorabljajo njegovo identiteto.

Primeri lažnih oglasov na novičarskih portalih.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Kako varno nakupovati na spletu? Varni na internetu Spletno nakupovanje Spletne prevare
Morda te zanima tudi:

Vabilo na 1. posvet Foruma F3ŽO

Ali smo kot družba dovolj odgovorni, da zagotovimo star...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (21.10 - 27.10. 2024)?

Obdobje Sonca v škorpijonu, v katerega se podajamo v to...

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...

Numerološka napoved: Oktober je čas uvida v leto 2025!

Oktober je čas vpogleda v leto, ki prihaja. Nekako nam ...

Pozor! Kako goljufi pridejo do vaše kreditne kartice? Obstaja 5 načinov

Najpogostejši cilj spletnih goljufov je vaša kreditna k...

"Osebna rast je naša dolžnost. Če se ustavimo, začnemo nazadovati."

Ta propad se dogaja najprej na psihičnem nivoju, kasnej...

Prihaja največji festival za starejše v Evropi! Festival za 3. življenjsko obdobje

Obiščite največji dogodek za starejše v Evropi že 23. F...

Na dogodku Naj Fala kruh ponovno nagradili najboljše kruhe

V Sloveniji smo znani kot veliki ljubitelji kruha. Po s...

Nasilje nad starejšimi nekoč in danes

Kaj je v preteklih nekaj desetletjih povzročilo čedalje...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.