Včeraj so se sestali koalicijski partnerji s premierjem Marjanom Šarcem ter se seznanili s proračunskim stanjem. Do sredine marca naj bi Evropski komisiji poslali osnutek proračunskega načrta za 2019 v nespremenjeni obliki, za proračun za prihodnje leto pa je potreben rebalans.
Šarec je po srečanju povedal, da proračun za 2019 velja in tak predlog bo Slovenija poslala do sredine meseca v Bruselj. Prihodnje leto bo treba pripraviti rebalans, v katerem bodo zajeti tudi drugi ukrepi. Pri tem bo treba spoštovati fiskalno pravilo, torej je "manevrski prostor, kakršen je".
O številkah Šarec ni govoril, izpostavil je odprta vprašanja, kot sta pogajanja s sindikati javnega sektorja in sprostitev varčevalnih ukrepov s prihodnjim letom. "Številke so lahko precej neizprosne in v tem okviru se bo treba gibati," je dodal, pišejo slovenski mediji.
Kot prioritete je omenil zdravstvo in obrambno-varnostni sistem. Ob tem pa je izpostavil še pripravo zakonodaje za manj birokratskih ovir, tudi v delovanju občin.
Predsednik SD Dejan Židan je dejal, da se mora, kar je zapisano v koalicijski pogodbi, "pametno in racionalno porazdeliti" na celoten mandat vlade, torej na obdobje štirih let, in ne more biti realizirano takoj. "Ljudem pa je treba vrniti to, kar smo jim pred volitvami obljubljali," je dejal.
Spomnil je, da za pokojnine velja redno in izredno usklajevanje, prav tako minimalna plača, pri kateri pa se morajo držati tega, kar so si zastavili v koalicijski pogodbi. Več sredstev bo po njegovem treba zagotoviti za kulturo: "Slovenci smo kot narod obstali zaradi kulture, čas je, da jo začnemo bolje financirati." Pomembne so tudi raziskave in razvoj, je dodal.
Predsednik SMC Miro Cerar je pojasnil, da sta med pomembnimi področji zdravstvo in sociala: "Zdaj je čas, da nekaj več namenimo tudi tistim, ki so to dolga leta pričakovali in se jim je stanje sicer že izboljšalo, a ne dovolj."
Prvak DeSUS Karl Erjavec je prav tako izrazil pričakovanje, da bodo proračunski dokumenti za prihodnja leta sledili zavezam iz koalicijskega sporazuma. Kot je poudaril, je prva prioriteta področje zdravstva, druga pa starejši in upokojenci, tretja dvig izdatkov za obrambo.
Glede položaja upokojencev v DeSUS do konca leta pričakujejo novelo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zlati v tistem delu, ki bi omogočil postopen dvig odmerne stopnje za pokojnino. Ob tem je izpostavil še izboljšanje vdovskih pokojnin, glede regresa za upokojence pa se dogovarjajo o načinu izplačevanja.
Težka razprava jih po Erjavčevih navedbah čaka tudi o tem, v kakšni dinamiki bi dosegli dvig minimalne pokojnine nad prag revščine, še pišejo slovenski mediji.