Na sonce s kapo, majico in sončnimi očali

Moje zdravje > Varna starost | piše: ZPS/M. L. | 8.7.2019
Poleti se soncu ne moremo izogniti, pordeli koži in opeklinam zaradi sonca pa prav gotovo. V poletnih mesecih preživimo na soncu veliko časa, tudi takrat, ko dnevi niso počitniško obarvani. Soncu smo izpostavljeni na sprehodu, kolesu, vrtu …
Pojdimo na sonce ustrezno zaščiteni. (foto: pexels.com)
Pojdimo na sonce ustrezno zaščiteni. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Ustrezna majica, kapa (ki naj ne ščiti le obraza, ampak tudi vrat) in sončna očala so nepogrešljivi dodatki, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. Vsa oblačila pa ne ščitijo enako dobro. Zaščitna sposobnost oblačil je odvisna od vrste dejavnikov. Na kaj je torej treba biti pozoren pri izbiri?

Barva: bela ali črna?
Pomembno vlogo pri zaščiti ima tudi barva oblačil. Poleti radi izbiramo svetla in bela oblačila, vendar pa ta bolj prepuščajo sončne žarke kot temnejša in intenzivno obarvana in kože ne varujejo pred škodljivim ultravijoličnim sevanjem. Bela oblačila niso primerna zaščita pred soncem!

Vrsta tkanine – izbirajte temne, neraztegljive majice iz gostega pletiva
Močneje obarvane tekstilije so boljša izbira, ker bolje zadržijo sončne žarke. Na učinkovitost zaščite vplivata tudi gostota in raztegljivost materiala. Bolj gosto pletena majica, ki se ne razteguje, zagotavlja učinkovitejšo zaščito, saj sončni žarki težje prodrejo skozi luknjice pletiva do kože. To pride še dodatno do izraza, če primerjamo učinkovitost zaščite mokre majice iz bombaža z majico iz umetnih materialov. Razteznost bombaža se v mokrem stanju poveča, majica se razvleče, kar zmanjšuje zaščito. Na niti iz umetnih materialov pa vlaga ne vpliva. Pri učinkoviti zaščiti ima torej pomembno vlogo tudi material.

Bombažne majice imajo lahko dobro zaščitno sposobnost, a le, če so izdelane iz neraztegljivih materialov v temnih barvah, dovolj tanke in čim bolj gosto pletene. Črna je torej prava izbira!

Oblačila z UV zaščito – tudi pri njih izberite temnejše barve
UV-oblačila so izdelana iz sintetičnih vlaken, v katera lahko že med procesom tkanja vpletejo snovi, ki vpijajo ultravijolične žarke (titanov dioksid, cinkov oksid, srebro), lahko pa jih nanje nanesejo v obliki površinskega nanosa (apreture). Prednost sintetičnih vlaken pred naravnimi je tudi v tem, da so lahko izredno tanka, njihov prerez je pravilen, okrogel, zato lahko iz njih izdelujejo bolj goste tkanine oziroma pletiva, tako da med nitmi praktično ni prostora, skozi katerega bi lahko sončni žarki dosegli kožo. Oblačila iz takšnih materialov so lahka in zato prijetnejša za nošenje v vročini, tudi med igro v vodi ali ob njej oz. pri športnih dejavnostih, ker se hitreje sušijo.

Na oblačilih z UV-zaščito je zapisan tudi podatek o stopnji zaščite – UZF (ultravijolični zaščitni faktor). Proizvajalci navajajo stopnjo zaščite po evropskem (najvišja stopnja zaščite je UZF 40+) ali avstralsko-novozelandskem standardu (najvišja stopnja UZF 50+.), pomen faktorjev pa je primerljiv z zaščitnimi faktorji pri sončnih kremah: čim višji je, boljša je zaščita.

Vse majice z UV-zaščito niso enako učinkovite. Na testu, ki smo ga opravili preteklo leto (ZPStest 7-8/2016), se je izkazalo, da med izbranimi vzorci preizkusa niso uspešno prestale samo majice v beli barvi. Zato tudi pri izbiri majic z UV-zaščito velja, da je bolje izbrati intenzivnejše in temne odtenke. Predvsem bodite pozorni na barvo predelov na ramenih in hrbtu, ki so pogosto najbolj izpostavljeni soncu. Odločitev za temno barvo upoštevajte tudi pri izbiri pokrival z UV-zaščito ali brez nje.

Kroj: čim daljši rokavi in zaprti izrez pri vratu
Izberite majice, ki pokrijejo čim večjo površino kože. Rokavi naj bodo čim daljši, vratni izrez pa čim manjši. Majice z ozkimi naramnicami nikakor niso ustrezna zaščita. In ne pozabite na spodnji del telesa, oblecite hlače do kolen, saj so prava izbira.

A ne zanašajte se le na oblačila. Če je le mogoče, bodite med 11. in 16. uro v senci in ne na soncu. Ko pa ste na soncu, na izpostavljene in nezaščitene dele nanesite kremo za sončenje, pišejo na spletnih straneh Zveze potrošnikov Slovenije.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

"V tej borbi so pridobili samo strankarski lobiji, narod pa je največji poraženec"

Navkljub vsem projektom in potrošenim davkoplačevalskim...

Božična peka: Ingverjevi piškoti

Okusni ingverjevi piškoti ne smejo manjkati na prazničn...

Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?

Po 50. letu se telo sooča s številnimi spremembami, ki ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.