Kašelj je obrambni refleks telesa, ki čisti dihalne poti, odstranjuje tujke, sluzi. Ta nastane zaradi draženja sluznice. Kašelj spremlja številne bolezni, med njimi bronhitis, pljučnico, pljučni edem, tuberkulozo in druge.
Poznamo dve obliki kašlja, to sta produktivna in neproduktivna oblika.
Pri produktivnem kašlju nastajajo v dihalih bronhialne sluzi. Zaradi prekomernega kopičenja le teh prihaja do ovir pri zračenju pljuč, dihanje je oteženo, kisika v krvi je lahko manj. Produktivni kašelj zdravimo tako, da poskušamo odpraviti sluzi. Te se morajo zmehčati, iz dihal pa jih očistimo z izkašljevanjem.
Pri neproduktivnem ali suhem kašlju ni sluzi. Ta se pojavlja v več zaporednih kratkih sunkih. Kašelj brez sluzi ali suhi kašelj pa bolnika veliko hitreje izčrpa. Suhi kašelj je še najbolj pogosto prisoten ponoči in je zelo dražeč. Ker spodbujanje izkašljevanja ne pomaga, tak kašelj zdravimo z zdravili za pomirjanje, ki delujejo na središče za kašelj v podaljšani hrbtenjači. Zdravila za suh kašelj pa pogosto povzročajo, odvisnost, zaspanost, dihalne motnje, tudi zaprtost, izsušijo sluznico.
Kdaj do zdravnika?
Obisk zdravnika je nujen, kadar kašelj traja več kot sedem dni, kadar je kašelj zelo hud in ga spremljajo bolečine v prsih, povišana telesna temperatura, zelenkast izmeček, kri ali težave z dihanjem.
Kako si lahko pomagamo sami?
Narava ponuja naravna zdravila, ki lajšajo in zdravijo kašelj. Med njimi so tudi zdravilna zelišča. Najmočnejša so timijan, kamilica, lipa, janež, kumina, komarček, hmeljevi storži, bor, sladki koren. Pomagajo pa tudi eterična olja kot so limonino olje, bor, evkaliptus, pepermin, komarček. Pri eteričnih oljih bodite previdni pri nakupu, izberite takšna, ki ne vsebujejo sintetičnih olj.
Vrtni timijan
Vrtni timijan je zelo močno naravno zelišče, ki pomirja in zdravi kašelj. Mehča sluzi in pomaga pri izkašljevanju. Pomaga pri prehladu, bronhitisu, vnetih glasilkah, pri vnetju ustne sluznice, odpravlja tudi neprijetni ustni zadah. Poleg tega lahko z njim pospešite prebavo in odpravite vetrove. Je antiseptik, kar pomeni, da uničuje škodljive bakterije v dihalih, sečilih in prebavilih.
Kamilica
Kamilica pomirja, lajša bolečine, deluje tudi kot sedativ in hipnotik. Odpravlja vnetja sluznice, razkužuje dihala. Kamilico lahko uporabite tudi, če imate težave s prebavo, krči, drisko, slabostjo, bolečinami v želodcu in črevesju.
Če boste kamilico uporabili v pari in jo vdihavali, boste s tem lajšali in zdravili prehlad, vnetja nosnih votlin in gornjih dihalnih poti. Če boste kamilico grgrali, boste na tak način lajšali in zdravili boleče ter vneto grlo.
Lipa
Lipa je naravni diuretik, kar pomeni, da pomaga pri odvajanju odvečne vode iz telesa. Prav tako pa pospešuje znojenje in odpravlja krče.
Uporabimo jo lahko za lajšanje migrenskih napadov, učinkuje pri vročinskem prehladu, znižuje povišan krvni tlak.
Janež
Janež je zelišče, ki odpravlja sluzi, te utekočinja, kar pomeni, da jih lažje izkašljamo. Pomirja krče v prebavilih in dihalih. Pomaga pri kašlju, bronhialnem katarju, astmi, deluje protivnetno in pomirja.
Komarček
Eterično olje komarčka sprošča in pomirja. Je antiseptik, deluje proti mikrobom. Zmanjšuje vnetja in pomaga pri odpravljanju sluzi iz dihalnih poti.
Evkaliptusovo olje
Evkaliptusovo olje lajša simptome gripe, prehlada in kašlja. Pomaga pri zdravljenju bronhitisa, deluje proti mikrobno, proti vnetno in krepi imunski sistem.
Med
Ne smemo pozabiti na staro zdravilo, ki še vedno velja za enega najmočnejših. To je med. Ta pomirja, odpravlja kašelj, lajša izkašljevanje, uničuje nevarne bakterije, krepi pljuča, ščiti pred okužbami.
Posezite po zdravilih, ki jih ponuja narava in enkrat hitreje odpravite nadležni kašelj ter bolezni dihal. Z njimi pa se lahko tudi ustrezno zaščitite pred okužbami in bakterijami.
Promocijsko sporočilo