Kar 20 buč se je potegovalo za laskavi naslov najtežje buče v Sloveniji.
Na koncu je naslov dobila 639 kg težka buča Uroša Fifolta, iz Novega mesta.
2. mesto si je prislužila 529 kg težka buča Martina Jeharta iz Slovenj Gradca,
3. mesto pa 482 kg težka buča Janka Lovšeta iz Trebnja.
Večina buč je tehtala več kot 200 kg, letos pa so prvič stehtali celo lubenice. Med dvema je naslov najtežje dobila tista, ki je imela 60 kg. Tako člani društva Bučmani iz Oplotnice kot predstavniki Mozirskega gaja, kateri so skupaj organizirali 7. Državno tekmovanje v tehtanju buč, upajo, da bo naslednje leto v Gaj prišlo tudi več lubenic.
Še posebej so ponosni na to, da je tekmovanje podprlo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, z obiskom pa jih je počastila državna sekretarka, mag. Tanja Strniša.
V komisiji, ki je skrbela, da bo tekmovanje potekalo tako kot je treba, sta bila športni novinar RTV Slovenija in domačin v Mozirju, Ivo Milovanovič, ter predstavnica podjetja Lotrič meroslovje, Urška Habjan. Prireditev je povezovala Maja Horvat.
Kljub temu, da letos rekorda niso podrli, saj vremenske razmere za buče velikanke niso bile najbolj ugodne, pa so veseli, da je do konca razstave v Mozirskem gaju na ogled kar 20 velikih in zelo lepih buč, ki poleg razcvetenih gredic in bučnih aranžmajev čakajo, da si jih ogledate.
Razstava buč bo odprta še do 8. oktobra.
Ob koncu razstave bodo Gaj za kratek čas zaprli,
v njihovo družbo pa vas vabijo spet 1. decembra, ko se bo prebudila zimska pravljica,
s kar milijon pisanih lučk – Božična bajka Slovenije.