Neprilagojena hitrost terja največ nesreč

Aktualno > Dogodki | piše: M. L. | 1.3.2018
Skoraj polovica prometnih nesreč se v Sloveniji zgodi v naseljih.
Ambasadorji projekta Skupaj umirjamo promet so športniki, med njimi tudi Primož Kozmus
Ambasadorji projekta Skupaj umirjamo promet so športniki, med njimi tudi Primož Kozmus
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Najpogostejši vzrok zanje je še vedno neprilagojena hitrost, zato sta podjetje Sipronika in Zavarovalnica Triglav že tretjič združili moči v vseslovenskem projektu »Skupaj umirjamo promet«. S preventivno akcijo tudi letos vabita slovenske občine k prijavi na razpis za sofinanciranje pametnih prikazovalnikov hitrosti »Vi vozite«. V lanski sezoni se je delež prehitrih voznikov na dvanajstih izbranih odsekih v povprečju znižal za dobrih 5 odstotkov, v posameznih krajih pa tudi za več kot 7 odstotkov.

V zadnjih tednih je na slovenskih cestah za posledicami prometnih nesreč umrlo več pešcev. Eden glavnih razlogov za črno statistiko v začetku letošnjega leta je, da so povzročitelji nesreč vozili prehitro. Hitrost vozila je tudi sicer po podatkih slovenske policije najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na težo posledic takšnih nesreč. Zato je umirjanje prometa v naseljih, kjer so pešci najbolj izpostavljeni, med ključnimi elementi preventivnega delovanja ter učinkovit ukrep za zmanjšanje nesreč in njihovih posledic. Kot opozarja policija, je pri hitrosti 50 km/h udarec vozila na naše telo enak padcu z višine 10 metrov. Pri hitrosti 100 km/h, pa je sila udarca enaka padcu z višine kar 40 metrov, kar pomeni veliko verjetnost, da bo pešec dobil izredno hude poškodbe ali da trka ne bo preživel.

Inovativno orodje, ki učinkuje
V dveh letih je Zavarovalnica Triglav v sodelovanju s podjetjem Sipronika v projektu »Skupaj umirjamo promet« po vsej Sloveniji postavila že 30 prikazovalnikov hitrosti »Vi vozite«. Prikazovalniki hitrosti opozarjajo voznike na primerno hitrost vožnje, hkrati pa shranjujejo in obdelujejo podatke o prometu, ki so vidni na spletnem portalu www.vi-vozite.si. Tako sistem predstavlja inovativno in učinkovito rešitev ter je pomembno orodje za analizo podatkov in nadaljnje ukrepe za zmanjševanje hitrosti. »Delež prehitrih voznikov se je v času, odkar opravljamo meritve, najbolj zmanjšal v Novem mestu, in sicer za 9 %. Rezultati umirjanja prometa so po naših izkušnjah najboljši tam, kjer uporabniki portala, kot so občine, policija, šole ter Sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, redno analizirajo podatke in na podlagi tega ustrezno ukrepajo,« je pojasnil direktor Sipronike Marjan Kržišnik.

Da so prikazovalniki pomembno in učinkovito dodatno orodje za umirjanje prometa, meni tudi Andrej Brglez, direktor Inštituta za civilizacijo in kulturo ter strokovnjak za prometno varnost: »Ta projekt pomeni velik korak naprej k večji prometni varnosti, saj na povsem nov način ter predvsem interdisciplinarno povezuje različna orodja, tako znana kot povsem nova in celo nepričakovana, s katerimi poskuša sistematično po različnih poteh vplivati na vedenje voznikov. Na tak način smo prišli tudi do novih spoznanj, kdo so tisti vozniki, ki v naselju še vedno vozijo prehitro. Ker vsi do sedaj uporabljeni preventivni ukrepi nanje ne delujejo, in ker njihovo početje ogroža varnost vseh, je v našem splošnem interesu, da s pomočjo novih spoznanj, pridobljenih v tej akciji, v prihodnje najdemo učinkovite načine ozaveščanja tudi teh voznikov.«

Z akcijo do 42 postavljenih prikazovalnikov hitrosti
V želji po počasnejši vožnji na nevarnih odsekih, kjer so najbolj izpostavljeni najmlajši pešci, zlasti v okolici šol in vrtcev, Sipronika in Zavarovalnica Triglav tako tudi v letošnjem letu nadaljujeta akcijo Skupaj umirjamo promet. Podjetji načrtujeta letos postavitev do 12 pametnih prikazovalnikov hitrosti, skupaj jih bo torej že 42. Občine bodo lahko s pomočjo razpisa pridobile do 60-odstotno sofinanciranje.

V največji slovenski zavarovalnici si sicer z različnimi aktivnostmi že vrsto let prizadevajo za večjo varnost na cestah, pri tem pa veliko pozornosti namenjajo prav prometni varnosti otrok. »Lani smo v sodelovanju s posameznimi lokalnimi skupnostmi, kjer so nameščeni prikazovalniki, izvedli še dodatne aktivnosti, kot je povezovanje z vrtci in šolami pa tudi športniki kot ambasadorji projekta. S skupnimi močmi in ob nagovarjanju deležnikov v prometu, predvsem voznikov, na posebnih gigantih, ki smo jih postavili ob vstopu v kraje, smo še okrepili učinek prikazovalnikov. Delež prehitrih voznikov se je v teh krajih znižal za več kot za 7 odstotkov,« je o dodatnih prizadevanjih v omenjenem projektu povedal Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje v Zavarovalnici Triglav.

Razpis za nove prikazovalnike hitrosti je objavljen na spletni strani Sipronike www.sipronika.si/razpis, kjer se nahaja razpisna dokumentacija in prijavnica. Prijava je mogoča do 20. marca oziroma do porabe sredstev.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Na koga računate, ko se boste postarali? Na državo, socialo, otroke...?

Ali morda na partnerja, na sosede, na prijatelje, na se...

Zakaj moški ob upokojitvi izgubijo več kot ženske?

Raziskave so pokazale, da se moški bistveno težje prila...

Živahni prvomajski prazniki v Portorožu in Piranu

V Portorožu in Piranu so turistično leto začeli v pozit...

Astrološka napoved: Kaj vas čaka ta teden (22.4. - 28.4. 2024)?

Energija Sonca v znamenju bika vas bo popeljala v sladk...

Kaj pomeni biti upokojen?

Zakaj je upokojitev ena najbolj travmatičnih izkušenj z...

Kinodvor za gluhe in naglušne

V Kinodvoru bodo v letošnjem letu izvedli deset filmski...

Metka Klevišar: PREMAJHNA TABLETA

"Pritoževala pa se je zato, ker je bila nova tableta pr...

Pozor! Prepoznajte zavajajoče oglase: kako spletni goljufi od vas dobijo denar?

Ko brskamo po spletu, se pogosto srečujemo z različnimi...

Starost kot priložnost: skriti razvojni potencial starosti

V zavodu OPRO menijo, da mnoge današnje politike, progr...

IDEJE ZA POMLADNO USTVARJANJE: Ustvarjalne minutke z vnuki

Ku-ku, ku-ku, pomlad je že tu. Narava se prebuja in nek...

Univerza za tretje življenjsko obdobje praznuje izjemnih 40 let

V teh dneh Univerza za tretje življenjsko obdobje prazn...

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2024

V aprilski Vzajemnosti pišemo tudi o tem, kako živijo u...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.