Prejšnji teden smo raziskovali, kako se delovanje našega telesa spreminja, skladno z ritmom narave, ki se v tem obdobju pripravlja na "zimsko spanje". Nižje temperature in manjša količina svetlobe vplivata na povečano utrujenost telesa, manjšo prožnost mišic, ki se krčijo z namenom vzdrževanja optimalne telesne temperature in spremenljivo, melanholično razpoloženje. Svojemu telesu pa pri soočanju in uravnovešanju z naravnimi ritmi vsekakor lahko pomagamo.
V prvi vrsti poskrbite za uravnoteženo prehrano. Na vašem jedilniku naj se znajdejo pridelki iz domačega vrta in nabrani gozdni plodovi. Najbrž ste že začutili povečano željo po sladkem, ki se običajno prebudi jeseni in jo lahko obvladujete s sladkim grozdjem in sadeži iz dreves, ki dozorijo v jeseni. Pomembno je, da uživate tople obroke, ki telesu pomagajo pri vzdrževanju toplote in ohranjanju trdnosti imunskega sistema. Le tega dodatno okrepimo s pekočo hrano in dobrim predihavanjem. Vzemite si čas zase kljub krajšem dnevu in se nadihajte svežega zraka.
Tudi redna telesna aktivnost vpliva na hitrejšo prilagoditev temperaturnim spremembam, ohranja zdravje in dobro počutje. V prihajajočih mesecih je pomembno, da skrbite za prožnost mišic, bolj kot za njihovo moč in vzdržljivost. Trening naj bo sicer sestavljen iz vseh treh komponent, vendar se ne izčrpavajte, saj je cilj jeseni in zime obnova, tako fizična, kot tudi energijska. Trening, ki je neskladen z naravnimi ritmi telesa, lahko vodi v obnovo starih ali povečano tveganje za nove poškodbe.
Vaše počutje se bo ob razumevanju naravnih ritmov telesa in upoštevanju smernic za soočanje z njimi zagotovo popravilo. Naj bo vasa jesen barvita in radostna. Vdihnite svežino in izdihnite tisto, česar ne potrebujete več. Pa srečno.
Z ljubeznijo, Nastja
Še več o meni najdete tukaj.