Nizke in za ta letni čas nenavadne temperature so pošteno zagodle tako sadnemu drevju kot tudi pticam, žuželkam. Najbrž v dobri veri je pred dnevi družbeno omrežje Facebook preplavila novička o tem, kako naj bi pomagali čmrljem preživeti. Slednji se v teh dneh namreč že na travnikih in drevesih ter pridno oprašujejo. V zimskih razmerah, ki so nas doletele, naj bi jim pomagali z raztopino sladke vode. A pri Čmrljici – portalu o opraševalcih pravijo, da naj nikar ne počnemo tega.
“Čmrlji tako ponujene sladkorne raztopine v teh razmerah ne bodo koristili, ker morajo varčevati z energijo in zato v glavnem mirujejo.
Obstaja nevarnost, da bi ljudje ta način krmljenja uporabili tudi kasneje. Takrat dejansko obstaja možnost, da bi se čmrlji navadili na krmilnik, kar pa bi bilo zanje škodljivo. Potrebujejo namreč kakovostno hrano, ki jo nudijo cvetovi (medičino in cvetni prah) in se ne smejo navaditi na »fast food«.
Še slabše je, če recepturo »izboljšamo« tako, da namesto sladkorja uporabimo kar med. V medu so namreč povzročitelji čebeljih bolezni, ki so nevarne za čmrlje.
Poleti lahko s takim krmljenem naredimo precej škode tudi čebelarjem, saj lahko izzovemo čebelji rop.
Daje lažen občutek, da za uničevanje življenjskega prostora opraševalcev obstaja zelo preprosta rešitev," so pojasnili.
Kako pa tem pridnim marljivim žuželkam lahko resnično pomagamo?
"Tako da skrbimo, da je v okolju dovolj medovitih rastlin. Tako bodo čmrlji imeli večje zaloge hrane in bodo lažje preživeli vremenske nevšečnosti. Varujmo torej cvetoče travnike in mejice ter ohranjajmo in sadimo avtohtone medovite rastline, ki so bolj odporne na zmrzal. Ta rešitev ni tako preprosta, vendar deluje,« še pravijo pri Čmrljici.
Čmrljica – portal o opraševalcih