Včeraj je bila v Ljubljani predstavitev projekta ADAM – projekta zgodnjega odkrivanja demence, ki se bo izvajal v obdobju od 8.5 do 7.7. 2017 vsak delovni dan 10 ur - od 8:30 do 18:30 v 6 regijah v Sloveniji: Osrednjeslovenska, Pomurska, Savinjska, Gorenjska, Dolenjska in Obalno-kraška. V sklopu projekta ADAM bo obravnavano cca. 450 starejših posameznikov v starosti od 60 - 90 let. Sodelovanje je brezplačno. Prostovoljci - udeleženci v tem projektu, bodo povabljeni k izpolnitvi različnih testov (vprašalniki, intervjuji, EEG meritve itd.), ki ocenjujejo spominske in miselne sposobnosti ter drugo delovanje njihovih možganov. Podatki bodo anonimizirani in pridobljeni v skladu s standardi. Povratno informacijo bodo prejeli udeleženci v roku 3 mesecev po pošti. Udeleženci bodo tudi povabljeni, da test izvajajo vsako leto in s tem proaktivno longitudinalno spremljajo spremembo svojih spominskih in miselnih sposobnosti. Partnerji pri projektu ADAM so: Blckb, družba za aplikativno nevroznanost d.o.o., Triglav Zdravje (Zavarovalnica Triglav), Nevrološka klinika UKC Ljubljana, Združenje Spominčica; alzheimer Slovenija ter Zveza društev upokojencev Slovenije.
Prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., iz Nevrološke klinike UKC Ljubljana je na predstavitvi povedal: »
Razumevanje in zavest v zvezi z alezheimerjevo demenco se je tekom let povečalo, saj stroka sedaj ve, da alzheimerjeva demeca predstavlja grozečo epidemijo 21. stoletja. Strašljiva je tudi zato, ker poseže v bistvo človečnosti – v spomin, zavest in doživljanje sveta. Demenca se ne začne z dnem, ko nekaj pozabimo, pač pa je to proces, ki se prične tudi 20 let prej. Ta ugotovitev je v temeljih spremenila odnos do bolezni.«
Projekt ADAM podpira tudi
Združenje Spominčica; alzheimer Slovenija. Ob tej priložnosti je njihova predsednica
Štefanija L. Zlobec povedala: »
Bolezen traja dolgo, tudi do 15 let in stiske, ki jih doživljajo tako bolniki kot svojci so čustvene in finančne. Na strani svojcev pa velikokrat opazimo izgorevanje. Brez podpore družbe ne svojci ne bolniki tega ne zmorejo. Pomembna je destigmatizacija te bolezni, individualni pristopi k zdravljenju in osebni pristop do bolnika. Demenca je najdražja bolezen na svetu.«
Mag. Manuel Kuran, iz podjetja Blckb, družbe za aplikativno nevroznanost in pobudnik projekta, je povedal: »
Projekt ADAM ima tri namene. Prvi namen je ozaveščati širšo in tudi strokovno javnost glede naraščajoče problematike demence ter s tem tudi pripomoči k zmanjšanju stigme te bolezni. Drugi namen je izvajati presejalne teste spominskih in miselnih sposobnosti, ki lahko nakazujejo na začetne faze demence. Tretji namen projekta ADAM pa je omogočiti aplikativno znanstveno raziskovalno delo usmerjeno v razvoj novih, cenovno dostopnih in neinvazivnih metod za diagnostiko demence s pomočjo EEG tehnologije. Ravno EEG tehnologija kaže največ potenciala za nove diagnostične metode prihodnosti.«
Janez Sušnik, predsednik ZDUS - Zveze društev upokojencev Slovenije, ki je projekt ADAM logistično podprla, pa je na predstavitvi izjavil: »
V okviru ZDUS deluje projekt Starejši za starejše, ko pomagamo našim članom in lajšamo vsakodnevno življenje tistim, ki pomoč potrebujejo. Naša Komisija za zdravstveno varstvo in duševno zdravje je takoj ta pomemben projekt podprla in veseli smo, da preko lokalnih društev omogočamo koordinacijo in tudi ustrezen prostor za kakovostno testiranje v okviru projekta ADAM.«
Zainteresirani prostovoljci se lahko prijavijo preko lokalnega drušva - ZDUS ali preko spletne strani:
www.projektadam.si. Nekaj prostih mest je še na voljo. Pogoj za sodelovanje je starost nad 60 let.
Projekt ADAM je zastavljen kot raziskovalno-presejalni projekt zgodnjega odkrivanja demence v skladu s sprejeto Strategijo obravnavanja demence 2020. S projektom ADAM bo Slovenija začela proaktivno izvajati direktive Evropske unije na področju obvladovanja demence in celostne obravnave starajoče družbe.