Prav poseben, ljubeč odnos se spleta med starimi starši in vnuki. Še posebej babice so tiste, ki gojijo zelo močna čustva do svojih potomcev. Nekatere študije razkrivajo celo, da imajo babice vnuke še raje od svojih lastnih otrok. Kako je to mogoče? Študije razkrivajo to posebno in močno vez.
Starejši so bolj potrpežljivi in izkušeni
Ženske postanejo babice takrat, ko že imajo za sabo mnoge življenjske izkušnje. Preživele so mnoge vzpone in padce, razočaranja, rešile mnogo problemov, tako na področju vzgoje svojih otrok kot tudi na ostalih življenjskih področjih. Prav zaradi tega postanejo zrelejše, pametnejše, bolj preudarne in razumne. Babice znajo tudi zato gojiti drugačne, naravne in nesebične odnose. Še posebej s svojimi bližnjimi. Tukaj pa so na prvem mestu njihovi vnuki.
Babice imajo drugačne prioritete
Prioritete babice in matere se razlikujejo, kar je popolnoma razumljivo, če pogledamo njun vsakdan. Babice imajo odrasle otroke, ti so največkrat že samostojni in matere ne potrebujejo v tolikšni meri, kot so jo potrebovali, ko so bili majhni. Ko ženska postane babica, ima pogosto več prostega časa, je v upokojitvi in zato so njene prioritete spremenjene. Babice imajo za svoje vnuke več časa, čas, ki ga preživijo z njimi je kvaliteten in poln znanja ter izkušenj, ki so jih babice pridobile tekom življenja. Časa je dovolj, babice so bolj sproščene, lahko se bolj posvetijo le eni stvari – svojim vnukom. Ljubezen do njih je tako še bolj iskrena, globoka in močna. Vzpostavi se posebna vez.
Babice ne kritizirajo in ne kaznujejo
Sliši se preprosto, ampak vedeti moramo, da starši otroka vzgajajo, babice pa ne. Zato imajo starši pogosto bolj stroge prijeme, pri vzgoji so dosledni in odločni. Včasih tudi kritizirajo otroka, včasih le tega doleti vzgojna kazen. Tega pri babici ni. Babica je svoje otroke že vzgojila, pri vnukih pa je lahko bolj popustljiva. Vzame si čas za pogovor, vnuka razvaja in včasih tudi popušča ter dovoli, da prestopi meje. Pri babici je dovoljeno skoraj vse.
Babice pri vnukih nadoknadijo vse tisto, česar pri svojih otrocih niso
Starši hitijo, imajo službene obveznosti, gospodinjske obveznosti, vzgajajo otroke, časa ne ostane prav dosti. Pri babicah je obratno – časa je več kot dovolj. In babice se tega zavedajo, zavedajo se, kako je bilo, ko so bili otroci majhni. In tudi zato pri svojih vnukih želijo nadoknaditi vse tisto, kar so pri svojih otrocih bile primorane izpustiti, niso imele časa, so bile utrujene. Lahko bi rekli, da babicam vnuki predstavljajo drugo priložnost. Napak, ki so jih nehote storile pri vzgoji svojih otrok, ne bodo ponavljale. Sedaj, ko so babice, vedo, kako dragocen je čas, ki ga lahko preživljajo s svojimi najbližjimi in zato dajo zares vse od sebe, da čim več časa namenijo vnukom, jih spoznavajo, razvajajo, imajo rade, so njihove zaveznice, prijateljice, s katerimi vnuki lahko potujejo v preteklost in se učijo.