Zaradi obsežnosti in celovitosti je zakon dobil tudi novo ime – namesto dosedanjega Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih bo to področje urejal Družinski zakonik. Zakon je v Državnem zboru podprlo 54 poslank in poslancev.
Družina je v Družinskem zakoniku definirana kot življenjska skupnost otroka, ne glede na njegovo starost, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do otroka obveznosti in pravice. Otrok je torej tisti, ki ustvarja družino.
Z novo zakonodajo ščitimo otroke in družino, odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok pa prenašamo iz centrov za socialno delo na sodišča.
Večji del Družinskega zakonika se bo začel uporabljati šele dve leti po uveljavitvi, da se lahko sodišča in centri za socialno delo dobro pripravijo na nove vloge.
Z letom 2018 se bo uveljavil del zakonika, ki ureja področje sklepanja zakonske zveze, takoj pa začnejo veljati določila o vnaprej izraženi volji staršev glede tega, kdo naj poskrbi za otroka v primeru njihove smrti, resoluciji o družinski politiki, svetu za otroke in družino, društvih, ki delujejo v javnem interesu na področju družinske politike in programih v podporo družini. Gre za dele zakonika, ki so namenjeni temu, da področje družinske politike dobi večjo veljavo v naši družbi.