»Vsi vemo, kakšna je žalostna bilanca obolelih in umrlih v DSO-jih, zato je ne bomo ponavljali. Ponavljamo pa, da so kadrovski normativi v domovih moč-no podhranjeni. Zato naše združenje že ves čas delovanja opozarja odlo-čevalce, da bi morali nemudoma sprejeti posodobljene kadrovske nor-mative tako za zdravstveno kot socialno oskrbo in urediti paliativno oskrbo,« opozarja predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden.
Domovi starejših so praktično (z redkimi premori in izjemami) zaprti leto dni, Ponekod so sorodnike zelo redko spuščali k svojim bližnjim. Sicer pa so sta-rejši, bolj ali manj sami, životarili za štirimi zidovi, kot da so se domovi spre-menili v nedostopne in nepredušno zaprte utrdbe.
V zadnjem času je skrb vzbujajoče neustrezno sproščanje obiskov po presoji vsakega doma oziroma njegovega direktorja/direktorice posebej. Navodila oz. priporočila Ministrstva za zdravje so jasna in ne predvideva-jo omejevanja tam, kjer to ni potrebno, navajajo v sporočilu za javnost pri združenju.
»Časovno omejevanje obiskov pri uporabnikih, ki so okužbo z virusom SARS-CoV-2 preboleli in bivajo v svoji sobi, ni utemeljeno. Svojci, ki prihaja-jo na obisk in pri tem upoštevajo vse ukrepe za preprečevanje prenosa virusa SARSCoV-2, nikogar ne ogrožajo in ne širijo okužbe. Obiske pri osebah, ki potrebujejo pomoč, npr. nepomični, slabo pomični, osebe z demenco in slabovidni, ki potrebujejo večji obseg pomoči (npr. pri hranjenju in ohra-njanju psihofizičnih sposobnosti) je potrebno celo spodbujati,« opozarja Biserka Marolt Meden.
Glede na dejstvo, da je večina stanovalcev domov že prejela oba odmerka cepiva, mnogi pa so že bili izpostavljeni okužbi z virusom SARS CoV 2, me-nijo, da je dopustno in možno sprostiti ukrepe omejevanja obiskov, ob upoš-tevanju vseh drugih ukrepov za preprečevanje prenosa virusa.
»Stanovalcem domov je treba takoj zagotoviti neomejene stike s sorodniki. Potrebno jim je omogočiti normalno gibanje znotraj in v okolici doma ter obiske, ne glede na pogostnost in uro. Cone v domovih naj ne omejujejo potrebnih, pričakovanih in plačanih dejavnosti v domu. Država naj krepi javni socialno-zdravstveni sistem in poskrbi za nujne novo-gradnje in preureditve v smislu večje kakovosti bivanja,« še poudarja Marolt Medenova.
V Srebrni niti razumejo, da je bilo delo zaposlenih na okuženih (in vseh drugih) oddelkih težko in nevarno, zato se ponovno zahvaljujejo vsem, ki so se v tem času ob premajhnem številu zaposlenih trudili za naše starejše, žal mnogi tudi sami zboleli.
Starejši ljudje si zaslužijo človeka vredno življenje in, kolikor se le da, vsebin-sko bogato življenje. Nedvomno jim predstavljajo stiki s sorodniki, prijatelji, obiskovalci nasploh eno od pomembnejših potreb. Verjamemo, da ni po-trebno spominjati na dolžnosti in obveznosti pristojnih, a kljub temu se po-novno oglašamo prav s pozivom, da se takoj uredi režim obiskov in druge pomembne zadeve pri oskrbi starejših, še v sporočilu za medije navajajo pri združenju.