Stari možgani so lahko bolj ustvarjalni kot mladi

Aktualno > Zanimivosti | piše: Helena Primic | 7.1.2024
Čeprav starostne spremembe doletijo tudi možgane, točno te spremembe povzročijo, da različni deli starih možganov bolje sodelujejo med sabo in tako postanemo bolj ustvarjalni.
To, da na stara leta in največkrat po upokojitvi postanemo bolj ustvarjalni, ni rezultat tega, da imamo zdaj več časa, temveč vzrok tiči v drugačni organizaciji možganov. (Foto: Freepik.com)
To, da na stara leta in največkrat po upokojitvi postanemo bolj ustvarjalni, ni rezultat tega, da imamo zdaj več časa, temveč vzrok tiči v drugačni organizaciji možganov. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

S staranjem se spreminjajo tudi možgani, ki se že po 20. letu začnejo krčiti. Od takrat naprej vsako desetletje izgubijo dva odstotka svoje teže in volumna. Večino možganskih celic sicer obdržimo, toda z leti se celice manjšajo in ustvarjajo vse manj povezav. Okrog 40. leta starosti se začne še uničevati mielinski ovoj, ki pomaga živcem prenašati sporočila po možganih.

Vse te spremembe seveda vplivajo na to, da začnejo stari možgani počasneje procesirati. Za matematične enačbe in dojemanje novih informacij potrebujemo več časa. Dlje traja, da izbrskamo določen spomin, kar vodi v vedno več situacij, ko imamo besedo na robu jezika ali pa se je sploh ne moremo spomniti. Naša pozornost je slabša, kar pomeni, da težje blokiramo motnje iz okolice in težje prehajamo med zastavljenimi nalogami. Toda …

 

Ustvarjalnost ostane nedotaknjena oziroma doživi porast 

Vse te spremembe pa prav nič ne ubijajo oziroma zmanjšujejo naše ustvarjalnosti. Nasprotno – znanost celo dokazuje, da se človeški možgani hitro navadijo na spremembe, ki jih povzroči staranje.

Magnetna resonanca razkriva, da v srednjih letih ob reševanju težkega problema uporabljamo več predelov možganov kot v mladosti. S staranjem namreč razvijamo vse bolj bogate povezave, ki spodbujajo ustvarjalno mišljenje; še posebej s pomočjo pridobljenih izkušenj in znanja, ki jih imamo z leti vse več.

Naravna upočasnitev, ki nas doleti z leti, lahko torej prinese pravi porast ustvarjalne energije. Ko namreč nehamo hiteti (Kateri mlad človek pa ne hiti?), postane um bolj ustvarjalen. Psihologi to imenujejo »počasno mišljenje«, ki rojeva največ idej.

Poleg tega manjša izguba koncentracije, ki jo prinaša staranje, povzroči boljši pregled nad celoto. Informacije, ki bi se nam sicer zdele nepomembne, s pomočjo starih možganov lahko postanejo povod za ustvarjalni preboj in genialne ideje.

 

Po 60. letu smo bolj odprti za spremembe in revolucije

Čeprav starejše stereotipno dojemamo kot konzervativne in zaprte za novosti, znanost dokazuje, da to niti malo ne drži. Raziskave na eni strani sicer potrjujejo, da so ljudje v srednjih letih bolj nagnjeni k dosedanjemu stanju in oklepanju starih prepričanj, vse to pa se močno spremeni po 60. letu.

Okrog 60. rojstnega dne bi se naj spet bolj odprli spremembam in sprejemanju novih informacij, kar je prvi korak na poti do ustvarjalnosti. To znanstveno spoznanje utrjujejo tudi medicinska raziskovanja možganov. Ko se namreč mielinski ovoj začne uničevati, se živčne poti razrahljajo, kar omogoči boljši pretok idej.

»Na frontalnih inhibitorjih je manj ovir, tako da smo sposobni informacije povezovati na izviren in uporaben način. Ko opazimo porast človeške ustvarjalnosti v času upokojitve, ta ni povezana s tem, da imajo ljudje zdaj več časa; razlog tiči v drugačni organizaciji možganov,« v knjigi Bolj star, bolj živ pravi Rex Jung, profesor nevrokirurgije na Univerzi v Novi Mehiki.

Ne glede na to, kaj ustvarjate s svojimi superustvarjalnimi starimi možgani, pa je recept za ohranjanje zdravja možganov vedno enak: zdrava prehrana, dovolj spanca in gibanja ter izogibanje stresu.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi za mesec oktober smo med številnimi prijavljenimi ...

Babičini triki za zdrave in lepe nohte

Preverite, kako na 100% naraven način poskrbeti, da bod...

Univerza za tretje življenjsko obdobje odpira vrata novim študentom

Pridružite se učeči se skupnosti starejših študentov na...

MojaLeta darila: Kdo so srečni nagrajenci? Ste med njimi?

Tudi za mesec avgust smo med številnimi prijavljenimi i...

Recepti za najboljšo božično pojedino: Mesne glavne jedi in omake

Mesna glavna jed je za božično večerjo verjetno vrhunec...

Ustvarjajte z vnuki: božično-novoletni okraski, venček, umetnine iz slanega testa ...

Ustvarjajte sami. Se vam zdi izdelava okrasnega venčka ...

5 odličnih idej za božično - novoletno ustvarjanje z vnuki

December je mesec, ki prinaša toplino, veselje in velik...

5 božično-novoletnih rastlin in njihov pomen

Poznate vse božične rastline? Najbolj poznana je božičn...

8 sobnih rastlin, ki bodo odlično uspevale v kuhinji

Želite svojo kuhinjo popestriti s sobnimi rastlinami, v...

Skupaj z otroki in vnuki izdelajte družinsko drevo

Kako se lotiti izdelave družinskega drevesa, da boste p...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (2.12. - 8.12. 2024)?

V tednu pred vami vas bo spremljala energija Sonca v zn...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.