Depresija ni prijetno stanje. Ko nas prevzamejo depresivne misli, jih želi večina ljudi potlačiti ter razmišljati o nečem veselem. »A morali bi narediti ravno nasprotno,« trdi Mo Gawdat, avtor knjige Rešitev za srečo. »Soočite se z depresivnim občutkom, ko se le-ta pojavi. Ko nekaj v vas sproži občutek nezadovoljstva, razmislite o tem,« je dejal. Slednje je primerjal z razmišljanjem o tem, kaj vse ste pojedli, preden vas je začel boleti želodec.
Kljub temu pa je včasih lažje prepoznati fizično kot psihično bolečino. »Ste se dovolj pogosto sposobni za trenutek ustaviti in prepoznati svoje notranje občutke?« se sprašuje. »Tudi če ne znate 'popravititi' nastale situacije, je pomembno, da prepoznate občutek nezadovoljstva.« Čeprav njegov nasvet ne zveni najbolj prijetno, ga je pred kratkim objavljena raziskava potrdila.
Želja po večni sreči ni realna
Raziskava s področja eksperimentalne psihologije je namreč pokazala, da je skrivnost sreče v tem, da se ljudje včasih počutijo tudi slabo. V raziskavi je sodelovalo 2300 študentov iz Združenih dražav Amerike, Brazilije in Kitajske. Vprašanja v raziskavi pa so se nanašala na občutke, ki si jih sami želijo doživljati, in tistimi, ki jih tudi realno doživljajo. Študenti, ki so izrazili večjo stopnjo zadovoljstva v svojem življenju in so imeli manj simptomov depresije, so se sprijaznili s svojimi občutki in jih sprejeli, ne glede na to, kakšni so bili, prijetni ali neprijetni. »Želja po večni sreči in neprestanem veselju ni pretirano realna,« trdi avtorica raziskave Maya Tamir, profesorica psihologije na vseučillišču v Jeruzalemu. »Če ne sprejemamo svoje žalosti, jeze in svojega strahu, to ni realno. Bolj srečni in zadovoljni bomo, če bomo sposobni prepoznati lastne občutke, kakršnikoli že so.«
Zato se poskušajte naslednjič, ko se boste počutili neprijetno ali nesrečno, soočiti s svojimi občutki. Razmislite o stvareh, ki vas motijo, in dajte vse od sebe, da boste šli naprej.