Časi so se precej spremenili.
Osamljenost se prikrade v življenje postopoma, skorajda neopazno.
Prva večja prelomnica se zgodi, ko otroci zapustijo domače ognjišče, druga pa, ko se upokojimo. Do upokojitve smo imeli svojo socialno sredino vsak dan 8 in več ur, vsaj 5 dni v tednu. S temi ljudmi smo si delili isto delovno okolje, cilje, skrbi, skupaj smo reševali probleme, hodili na kavo, klepetali in počeli vse tisto, kar tke medčloveške vezi. Če nas doma ni nihče več čakal, še opazili nismo. Po upokojitvi, deloma pa že prej, se zadeve precej spremenijo. Kar na lepem je več časa, vendar manjka vsebina, manjkajo ljudje. Otroci so šli po svoje in morajo iti na svoje, ostane nekaj prijateljev, s katerimi se občasno srečate in popijete kavo. Pogovori postajajo vse bolj prazni, manjka jim vsebine in iskrivosti. Počasi lezete v naslonjač in nekega dne se zavedate, da ste pravzaprav osamljeni in, da že dneve dolgo niste z nikomer imeli prijetnega pogovora v živo. Televizija daje lažen občutek, da se ljudem v življenju še polno dogaja, notranje praznine pa ne more izpolniti, le veča jo.
PREBERITE TUDI: "Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"
Bančni delavci vam bodo znali povedati, zakaj so bile v času izplačila pokojnin v bankah dolge vrste. Ljudje so se prišli v banko družit. Ko so stali v vrsti, so se pomenkovali, ogledovali in skratka uživali v množici ljudi. Enako se dogaja v velikih nakupovalnih središčih, kjer se zbira veliko ljudi. Opaziti je tudi, da starejši za nakupe raje izberejo manjše, bolj domače trgovine, kot velike diskontne hale. Razlog je v medsebojni komunikaciji. V manjših trgovinah imajo trgovke še čas in voljo, da s strankami poklepetajo. Pa tudi ljudje v vrsti so običajno bolj potrpežljivi, ko starejši pozabi svojo pin kodo za kartico ali pa mu kaj pade iz rok.
Z osamljenostjo je tako kot z drugimi področji v življenju: če nič ne poseješ, ne bo nič zraslo. Dež in sonce pa enako sijeta za vse, zato kar pogumno med ljudi.
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema!«.
PREBERITE TUDI: Priprava na starost: Izbira primernega prebivališča po 65. letu