UKC Ljubljana in UKC Maribor: Stanje glede koronavirusa na današnji dan, 25. 3. 2020

Moje zdravje > Bolezni | piše: Uredništvo | 25.3.2020
Iz UKC Ljubljana in Maribor prihajajo pomembna obvestila in informacije o trenutnem stanju.
Število okuženih narašča. (foto: freepik.com)
Število okuženih narašča. (foto: freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Na Kliniki za infekcijske bolezni UKC Ljubljana je danes hospitaliziranih 42 bolnikov z virusom COVID 19, od tega 32 bolnikov na navadnem oddelku in 10 v intenzivni enoti.

Doc. Dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni pojasnjuje: “Od teh, ki so intenzivni enoti, se pri treh stanje izboljšuje in so v postopku odvajanja od ventilatorjev. Upam, da bo naslednjih dneh lahko že kdo izmed njih samostono dihal. Za enkrat poteka vse po relativno optimističnih načrtih oziroma pričakovanjih, bomo pa videli čez vikend, kakšno bo stanje in ali bo ta trend še vedno tako ugoden.”

Na vprašanje, zakaj vedno ocenjujejo trende glede na vikend, doc. dr. Logarjeva odgovarja: “Ukrepi so bili tako postavljeni. Na kitajskem se je pokazalo, da se jim je po 12 dneh striktnih ukrepov, stanje začelo umirjati. Mi smo zdaj pri 10 dnevu in vikend bo tisti, kjer se bo pokazalo, kako bo. Nekaj ljudi je bilo namreč še v stiku odkar smo uvedli ukrepe in ti še vedno lahko zbolijo. Po 14 dneh od uvedbe ukrepov se bo videlo,v katero smer gremo.”

Doc. Dr. Logarjeva ponovno svetuje, da se ne družimo, da ostajamo doma, da gremo v trgovino le takrat, ko je nujno, da v trgovinah čimprej opravimo nakup, predvsem pa da si umivamo oziroma razkožujemo roke. Če smo prehlajeni pa ostanimo doma.

Izjava doc. dr. Mateje Logar 

V UKC Ljubljana imajo trenutno 138 ventilatorjev. Janez Poklukar, generalni director UKC Ljubljana je povedal:”Danes se za potrebe zdravljenja COVID 19 uporablja 10 ventilatorjev. Pripravljenih imamo že dodatnih 26, 12 pa jih še pripravljamo. Za zdravljenje pacientov s COVID 19 bo tako na voljo 48 ventilatorjev. Seveda pa bomo v naslednjih fazah sledili epidemiološki situaciji.

Holding Slovenskih elektraren je danes UKC Ljubljana doniral še dva prenosna ventilatorja. Generalni direktor Janez Poklukar, dr. med. : “V UKC Ljubljana smo hvaležni za vsako donacijo, ki jo dobimo, še posebej glede na situacijo, v kateri smo se znašli. Še posebej pa smo veseli donacije medicinske opreme in posebne varovalne opreme, ki jo lahko oprabimo v vsakodnevnem delu oziroma jo bomo uporabili ob najhujših scenarijih zdravljenja pacientov z virusom COVID 19.”

Generalni direktor Janez Poklukar, dr. med. še enkrat poziva vse državljanke in državljane, da se držijo izdanih navodil:”kajti samo to nas pelje do končnega cilja, to pa je obvladovanje števila bolnih v okviru zdravstvenih resursov, ki jih imamo, saj si ne želimo scenarijev iz okolice.”

Izjava generalnega direktorja UKCL 

UKC Maribor

Do tega trenutka je stanje Covid-19 v UKC Maribor sledeče:

- skupno število hospitaliziranih pacientov je 16, od tega so 4 pacienti intubirani (respirator) in v intenzivni enoti.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Toplo vabljeni na brezplačna predavanja Slovenskega društva Hospic

Slovensko društvo Hospic vabi na izobraževanje za vse g...

Enostavne vaje za spomin: 10 minut na dan za bistrejše misli

Z leti se spomin lahko nekoliko oslabi – pozabimo, kam ...

Kako urediti dom, če imate osteoporozo vi ali vaš bližnji

Osteoporoza je bolezen, ki pogosto dolgo poteka neopazn...

TELOVADIMO DOMA: 3 preproste vaje za bolečine v križu

Če se spoprijemate z bolečinami v ledvenem predelu, pot...

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Žajbelj – uravnava holesterol, lajša simptome menopavze in izboljšuje spomin

Koristi žajblja že dlje časa preučuje tudi znanost. Kar...

Kaj je narobe z mojo sobno rastlino? 7 najpogostejših razlogov, zakaj ne uspeva

Rumeni listi, rjave lise, povešenost, oveneli listi, le...

Svetovni dan boja proti raku: zakaj je pomemben prav za vsakega izmed nas

Rak je beseda, ki v nas skoraj vedno prebudi strah. Pa ...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Skrivnost moške samozavesti: Težave z erekcijo in kaj lahko naredimo sami

Težave z erekcijo so pogost pojav, s katerim se po poda...

Kako je videti krožnik za zdravo srce – preprost vodnik za vsak obrok

Srce je organ, ki dela brez premora – dan in noč, leto ...

Kaj reči in česa ne reči osebi z demenco? Konkretni primeri vsakodnevnih pogovorov

Pogovor z osebo z demenco je lahko lep, topel in povezu...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.