Vstavitev srčnega spodbujevalnika brez kirurškega reza

Moje zdravje > Bolezni | piše: M. B. | 22.12.2017
V UKC Ljubljana so predstavili vstavitev srčnega spodbujevalnika brez kirurškega reza. Ti posegi so plod sodelovanja specialistov kardiologije in specialistov kardiovaskularne kirurgije UKC Ljubljana. V zadnjih tednih naši strokovnjaki izvedli poseg vstavitve srčnega spodbujevalnika brez kirurškega reza na sedmih pacientih, so zapisali v sporočilu za javnost v UKC Ljubljana.
Pacienta Albina Prodani in Silva Kordaš, ki sta med sedmerico, ki so jim strokovnjaki iz UKC Ljubljana izvedli poseg vstavitve srčnega vzpodbujevalnika brez kirurškega reza. (foto: UKC Ljubljana)
Pacienta Albina Prodani in Silva Kordaš, ki sta med sedmerico, ki so jim strokovnjaki iz UKC Ljubljana izvedli poseg vstavitve srčnega vzpodbujevalnika brez kirurškega reza. (foto: UKC Ljubljana)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Trenutno najmanjši srčni spodbujevalnik na tržišču strokovnjaki v srce vstavijo preko vene v dimljah s pomočjo punkcije in pritrdijo na mišico v desnem ventriklu, kamor vstopijo skozi veno.

Kaj je srčni spodbujevalnik?

Srčni spodbujevalnik je specifično izdelan, fiziološko prirejen in kar najbolj izpopolnjen računalnik v prsni votlini. Srcu omogoča, da ujame svoj ritem in zadovoljivo opravlja svoje delo.

Srčni spodbujevalnik potrebujejo povečini bolniki, pri katerih srce bije prepočasi, običajno pod 60 utripov na minuto. Normalna srčna frekvenca znaša od 60 do 100 utripov v minuti. Ti bolniki se hitro utrudijo, so omotični, lahko pride tudi do krajših izgub zavesti.

V čem je razlika med običajnim in novim srčnim spodbujevalnikom?

Za razliko od običajnega je MICRA precej pomanjšan srčni spodbujevalnik, vendar z najsodobnejšo tehnologijo. Prednosti so številne. Kirurški rez ni potreben, temveč zadošča minimalni invazivni poseg. Poseg opravijo v plitvi narkozi in pacient je ves čas posega pod nadzorom specialistov anesteziologije. V telesu pacienta je manj tujega materiala, ni kovine, le kapsula velikosti vitaminske kapsule, ni motečih estetskih posledic, podkožni žep za baterijo ni potreben, manjša je verjetnost za razjede, infekcije, ima le 2,3 grama, kar je za srce manjša obremenitev. Lahko se uporablja tudi v magnetnem okolju, prilagaja se bolnikovim potrebam (npr. spremembi fizične aktivnosti), primeren je za bolnike, ki so alergični na kovino, za kar doslej ni bilo prave alternative. Klasični srčni spodbujevalnik ima baterijo, ki jo je mogoče menjati, ta pa ostane v telesu tudi po desetih letih, kolikor je življenjska doba najmanjšega srčnega spodbujevalnika.
Kot je povedal prof. dr. Igor Zupan, dr. med., s KO za kardiologijo Interne klinike UKC Ljubljana, se je ta tehnologija v svetu komaj začela uporabljati. »Prvi poskusi na pacientih segajo v leto 2013, v EU so ga certificirali lani. Je eden redkih posegov v telo, ko pacient po posegu v celoti funkcionira in prinaša popolno ozdravitev ter vrnitev v vsakdanje življenje.«
Albino Prodani je povedal, da je bilo vredno priti na ta poseg, saj se kljub letom počuti mnogo bolje kot pred posegom, pravi, da se počuti super. Pacientka Silva Kordaš se po vstavitvi Micre pri 85 letih počuti odlično, povedala je še: »Brez 5. nadstropja v glavni stavbi UKC Ljubljana bi bilo življenje za marsikoga težje. Vsi zaposleni, od sester do profesorjev in drugega osebja, ki so poseg opravili, in sobnih zdravnikov, se izjemno trudijo. Počutim se varno. Pred posegom sem imela občutek, da odhajam, od 24. novembra 2017 se mi je življenje spremenilo v odlično. Baterije delajo deset let, kaj bo takrat, pa bomo videli. Pohvaliti moram oba profesorja, ker roke, ki so poseg naredile, so njune.«

Kot je povedal predstojnik Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike prof. dr. Tomislav Klokočovnik, dr. med.,ta metoda ni primerna za vsakogar. »Primerna je za starejše bolnike in tiste, ki imajo težave s klasično vstavitvijo spodbujevalnika. To so na primer dializni bolniki, ki nimajo žilnega dostopa. MICRA še ni programirana za otroke, po desetletju se je ne odstrani, ampak se doda baterijo. Je čudo tehnike tega časa, ki je vstavitev spremenilo v rutinski poseg, za katerega je potreben le en šiv v dimljah.Prav elektroda pri klasičnih spodbujevalnikih predstavlja največji problem, ker se mora prepogibati. Pri novih spodbujevalnikih pa je vse združeno, tudi baterija in elektroda.« Strokovnjaki pričakujejo, da bo ta tehnologija v prihodnje prevladala.

V UKC Ljubljana torej sedaj pacientom z bradikardnimi motnjami srčnega ritma lahko ponudijo vse, kar je na voljo v svetu: defibrilatorje, srčne spodbujevalnike in Micro. Letno v Sloveniji vstavijo približno 1100 srčnih spodbujevalnikov, približno 20 odstotkov pacientov je takih, ki bi potrebovali Micro. Po načrtih bodo v letu 2018 vstavili 30 spodbujevalnikov Micra, so še zapisali v izjavi za javnost v UKC Ljubljana.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Na dogodku Naj Fala kruh ponovno nagradili najboljše kruhe

V Sloveniji smo znani kot veliki ljubitelji kruha. Po s...

Izšla je novembrska revija Vzajemnost 2024

Starejši posamezniki in posameznice, ki se izobražujejo...

Martinovanje v Ljubljani. Vabljeni na že 21. Ljubljansko vinsko pot

Ob času, ko mošt dozori v vino, bo naše glavno mesto po...

Izšla je prva knijga o biohackingu v Sloveniij!

Na gala otvoritvi v hotelu Plaza v Ljubljani, je po pi...

Zgodba petih prostorov za bolj kakovostno življenje starejših in ljudi z invalidnostmi

V dvorani Državnega sveta Republike Slovenije je pred k...

Moč besede, umetnosti, gibanja in prehrane za BOLNICE Z RAKOM DOJK

DOGODEK V OKVIRU ROZA OKTOBRA: Motionology v partnerstv...

Z dobrodelnim koncertom Viljem Julijan zbrali 65.000€ za male borce

Sobotni veliki dobrodelni koncert Viljem Julijan v Cank...

Mali borec Teo: pridite na naš dobrodelni koncert Viljem Julijan

4-letni fantek Teo skupaj z drugimi malimi borci srčno ...

Metka Klevišar: ZDRAVNIK, KI GA NOSIMO V SEBI

Medicina res veliko zmore, vedno več in tega smo lahko ...

Izšla je oktobrska revija Vzajemnost 2024

Ste med tistimi, ki v trgovini skrbno preberejo označbe...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.