Osteoartritis je najpogostejša vrsta artritisa, ki zmanjša kakovost življenje številnih starostnikov. Mnogo jih verjame, da gre za nujnega spremljevalca staranja, ki se mu ni moč izogniti.
Na srečo temu ni tako!
Načini zdravljenja artritisa so se v zadnjih letih zelo izboljšali. Tudi, ko se težave že pojavijo, so na voljo številni ukrepi za zaščito sklepov, zmanjšanje nelagodja in izboljšanje mobilnosti. Lotite se jih lahko kar sami.
1) Premikajte se
Ne ostanite v istem položaju predlogo. Tudi, če sedite za pisalno mizo, vstanite vsako 15 do 30 minut in se pretegnite ali naredite nekaj korakov. Enako velja za sedenje na kavču ali kje druge. Redno premikanje in spreminjanje položaja telesa sklepom zelo koristi.
2) Ohranite moč v sklepih in mišicah
Pomembno je, da ohranite sklepe gibljive in mišice močne. Za zaščito prstov in zapestja pomaga vaja, pri kateri za odpiranje vrat uporabite zgornji del roke ali ramo. Pri zmanjšanju obremenitev kolen in kolkov pri hoji po stopnicah pomaga specifičen ritem hoje: pri hoji navzgor naj bo prva tista noga, ki je »močnejša« oziroma ki vam povzroča manj težav. Pri hoji navzdol pa najprej stopite na tisto nogo, s katero imate več težav.
3) Načrtujte vnaprej
Dnevna opravila poenostavite in organizirajte tako, da čim bolj zmanjšate gibe, ki jih težko izvajate ali vam povzročajo bolečino. Naj bodo pripomočki, ki jih potrebujete, na primer pri kuhanju ali čiščenju, vedno nekje v bližini.
4) Uporabite prilagojene pripomočke
Prilagojeni pripomočki in naprave lahko zelo olajšajo vsakdanja opravila, na primer kuhanje, vrtnarjenje, oblačenje. Gumijasta držala, ki se namestijo na pipe, pisala, zobno ščetko, posodo, pribor, kljuke… zagotavljajo boljši oprijem in zmanjšujejo težave s koordinacijo.
5) Prosite za pomoč
Ljudje z artritisom se pogosto bojijo, da bodo izgubili samostojnost in postali odvisni od drugih. Praksa kaže, da se to zgodi le izjemoma, zato je strah neutemeljen. Ne bojte se prositi za pomoč, ko jo potrebujete, in osvestite okolico o tem, kakšne težave imate. Artritis je namreč povezan tudi z velikimi čustvenimi obremenitvami.
Viri:
Arthritis & Rheumatism
Arthritis Today
Elsevier Mosby