Otrdeli sklepi
Boleči in otrdeli sklepi so lahko znak resnejših bolezni in vnetnih stanj. Lahko nakazujejo na artritis, osteoartritis ali druge bolezni sklepov in avtoimuna obolenja. Pogosto pa sklepi postanejo otrdeli tudi, ker se premalo gibamo in jih ne uporabljamo dovolj.
PREBERITE TUDI: Naredite konec zadregam zaradi uhajanja urina
Utrujenost
Telovadba poživi celo telo. Pomaga dovajati kisik v naša tkiva in poveča prekrvavitev. Med vadbo se začnejo izločati tudi hormoni, zaradi katerih se počutimo bolj žive. Če se premalo gibamo, naša telo nima zadosti „goriva“ in zato smo lahko ves čas utrujeni in počasni. A dobro je vedeti, da tudi kronična utrujenost lahko kaže na resnejše bolezni, zato v takšnem primeru ni odveč posvet z zdravnikom.
Počasna presnova in kopičenje kilogramov
Počasen metabolizem je lahko tudi posledica neaktivnega življenjskega sloga in nezadostnega gibanja. Bolj smo aktivni, hitrejši je naš metabolizem, tudi v času mirovanja.
Težave s spanjem
Če malo ali nič ne telovadimo in smo neaktivni, se lahko pojavijo tudi težave s spanjem. Dobra in redna telovadba čez dan nam bo pomagala do trdnejšega in kakovostnejšega spanca ponoči.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Enostavne vaje krepitev gibljivosti sklepov
Bolečine v križu
Premalo gibanja pomeni tudi, da so naše mišice nasploh manj prožne in bolj šibke. Posledice, zaradi šibkih mišic najhitreje lahko občutimo na hrbtu, saj šibke hrbtne in trebušne mišice težje podpirajo hrbet, zato se pogosto pride do bolečin v križu in hrbtu.
Pogosto se vas loti prehladno obolenje
Redno gibanje dobrodejno deluje na celo telo in krepi tudi našo odpornost. Če redno gibamo, smo običajno bolj odporni tudi na različne viruse in prehladna obolenja se nas redkeje lotijo. Če je gibanja premalo, smo bolj dovzetni za viroze in hitreje ter pogosteje smo lahko bolni.
Koža je je brez zdravega sijaja
Pusta in utrujena koža brez pravega sijaja in barve, je prav tako lahko posledica premalo aktivnega življenjskega sloga. Redna in zmerna vadba izboljša cirkulacijo in sproži različne procese v telesu, od katerih ima koristi tudi koža. Gibanje tako pomaga ohranjati mladostni videz.
Nihanje razpoloženja
Gibanje blagodejno vpliva tudi na naše duševno zdravje in počutje. Vadba nam pomaga do boljšega razpoloženja. Počutimo se bolj samozavestno in notranje močni. Zaradi premalo gibanja, pa smo bolj izpostavljeni tveganju za pojav tesnobe in depresije.
Zaradi neaktivnega življenjskega sloga se poveča tudi tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni in diabetesa.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO DOMA: 5 vaj za krepitev ravnotežja (brez napora!)
Vsi znaki lahko kažejo tudi na resne bolezni, zato se morate v primeru težav nujno posvetovati z ustreznim strokvonjakom.
VIR: https://www.webmd.com/