Mnogo je mitov o staranju, ki ne držijo. Velikokrat pa se tudi sami izgovarjamo, da je kriva starost. A ni tako. Mnogo stvari je tudi v starosti mogočih, le voljo je potrebno imeti.
Ali je res?
S staranjem pričnejo pešati možganske funkcije
Alzheimerjeva bolezen in druge kognitivne težave so s starostjo pogojene ravno toliko kot sladkorna bolezen, visok krvni tlak, visoka raven holesterola. Pred vsemi temi boleznimi se lahko branimo z zdravim načinom življenja.
Prav tako lahko ohranjamo zdravje možganov s pomočjo vaj, ki krepijo spomin, s sestavljanjem sestavljank, z učenjem. Vse te aktivnosti nas tudi v starosti varujejo pred pešanjem možganskih funkcij.
Če se niste nikoli ukvarjali s športom, vam ta niti v starosti ne bo pomagal.
Ni res. Strokovnjaki so dokazali, da lahko v kateri koli starosti občutno izboljšamo mišično moč, če se pričnemo ukvarjati s športno aktivnostjo. Dokazali so, da to velja celo pri osebah, ki so starejše od 87 let. Seveda je potrebno začeti počasi, a vendarle, šport v katerem koli starostnem obdobju prinaša veliko pozitivnega. Četudi se v mladosti z njim niste kaj prida ukvarjali.
Poleg tega so strokovnjaki dokazali tudi, da lahko s športno aktivnostjo vzdržujete zdravje, se zaščitite pred boleznimi srca in ožilja ter pred sladkorno boleznijo. Gibanje pa vas bo zaščitilo tudi pred depresijo.
S starostjo izzveni tudi želja po spolnosti
Tudi to ne drži. Raziskava je pokazala, da imajo ljudje, stari od 75 do 85 let v povprečju celo večkrat spolni odnos od tistih, ki so stari od 57 do 74 let. Takšnih je kar 54 odstotkov. Anketa je pokazala, da imajo starejši ljudje spolne odnose dva do trikrat mesečno. Zakaj bi s starostjo upadla želja po spolnosti?
Depresija je del staranja
Depresija se pojavi zaradi določenih odstopanj hormonskega ravnovesja v telesu. pojavi se lahko tudi vzporedno s kakšno drugo boleznijo, kot denimo z rakavim obolenjem, sladkorno boleznijo, boleznijo srca. Depresija ni povezana s starostjo, pojavi se lahko v vsakem življenjskem obdobju.
Ženske se bojijo staranja
Nasprotno. Študija je pokazala, da se ženske prav nič ne bojijo staranja, ampak tega jemljejo kot dogodivščino in možnost za nova doživetja. Starost mnoge ženske jemljejo kot novo obdobje, polno novih možnosti in priložnosti za lepo življenje.
Artritis je bolezen starih ljudi
Četudi je artritis zares pogostejši pri starejših ljudeh, pa je zmotno mišljenje, da ga mlajši ne morejo imeti. Ta težava se lahko pojavi v vsakem življenjskem obdobju. Tudi v starosti se ga lahko uspešno ubranimo tako, da smo športno aktivni, se prehranjujemo zdravo in vzdržujemo zdravo telesno težo.