Poslanci so na seznam `prepovedane´ plastike, dodali tudi izdelke iz oxo-biorazgradljive plastike, kot so vrečke in embalaža, ter posodo za hitro hrano, narejeno iz ekspandiranega polistirena.
Potrošnjo več drugih plastičnih izdelkov, pri katerih ni alternative, bodo morale države članice zmanjšati za vsaj 25 % do leta 2025. Med temi izdelki so škatle za hamburgerje za enkratno uporabo, škatle za sendviče ter posode za sadje, zelenjavo, sladice in sladoled. Članice bodo sestavile nacionalne načrte za vzpodbujanje uporabe izdelkov, primernih za večkratno uporabo, ponovne uporabe in recikliranja.
Ostalo plastiko, na primer plastenke, bo treba zbirati posebej in jo reciklirati v 90 % primerov do leta 2025.
"Glasovanje je prvi korak h kritični presoji prekomerne uporabe plastike v vsakdanjem življenju. Raziskave, ki so jih opravile potrošniške organizacije po Evropi, so pokazale, da je plastika del našega življenja. Danska potrošniška organizacija je odkrila mikroplastiko v 70% vzorcev morske soli in morskih sadežev. Rezultati so bili podobni v raziskavah, ki sta ju naredili potrošniški organizaciji iz Belgije in Avstrije. Za nadomestitev plastičnih izdelkov za enkratno rabo pa potrebujemo tudi primerne alternative iz obnovljivih virov kot sta papir in les," se je na glasovanje odzvala Monique Goyens, generalna direktorica evropske potrošniške organizacije BEUC.
Cigaretni ogorki in izgubljena ribiška oprema
Ukrepi zmanjšanja morajo zajemati tudi odpadke tobačnih izdelkov, še posebej cigaretne filtre, ki vsebujejo plastiko. Količino teh odpadkov moramo zmanjšati za 50 % do leta 2025 in 80 % do leta 2030. En cigaretni ogorek lahko onesnaži od 500 do 1000 litrov vode. Ogorki, odvrženi na cestišče, potrebujejo tudi do 12 let, da se razkrojijo. Predstavljajo drugi najbolj pogost odpadek med plastičnimi izdelki za enkratno uporabo.
Države članice bodo morale tudi zagotoviti, da letno zberejo vsaj 50 % izgubljene ali zapuščene ribiške opreme, ki vsebuje plastiko. Cilj je reciklirati najmanj 15 % te opreme do leta 2025. Ribiška oprema predstavlja 27 % odpadkov, najdenih na evropskih plažah.
Države članice bodo morale zagotoviti, da tobačna podjetja in proizvajalci ribiške opreme pokrijejo stroške zbiranja odpadkov teh izdelkov.
Za prepoved so glasovali vsi slovenski poslanci, piše spletni medij ZPS.