26. aprila 1986 se je zgodila nesreča v jedrski elektrarni Černobil pri Pripjatu v Ukrajini, ki je bila takrat del Sovjetske zveze. Eksplodiral je jedrski reaktor in ker ni bilo zaščitne reaktorske zgradbe so se radioaktivni delci razširili preko zahodne Sovjetske zveze, vzhodne Evrope, Skandinavije, Velike Britanije in vzhodnega dela ZDA. To je bila najhujša nesreča v zgodovini jedrske energije. Velika območja Ukrajine, Belorusije in Rusije so bila kontaminirana, kar je povzročilo evakuacijo in preselitev približno 300.000 ljudi.
Količina radioaktivnega sevanja, ki je bila izpuščena v ozračje je približno 200-krat višja od celotne emisije atomskih bomb, ki sta zadeli mesti Nagasaki in Hirošima.
Število žrtev
Zaradi prikrivanja podatkov takratnih sovjetskih oblasti je zelo težko natančno oceniti število žrtev zaradi dogodkov v Černobilu. Seznami so le delni, saj so sovjetske oblasti kasneje prepovedale zdravnikom navajati »sevanje« kot vzrok smrti na mrliških listih. Vendar pa se večina pričakovanih smrti sploh še ni dogodila, predvsem pri rakavih obolenjih, zato jih je težko pripisati tej nesreči.
Turizem v Pripjatu
Mesto Pripjat so ob nesreči evakuirali zaradi visokih stopenj sevanja, tam so se naselile divje živali. V zadnjem času pa vedno bolj cveti turizem – ljudje si želijo ogledati t.i. mesto duhov. Turistov pred ogledi ne zadrži niti podatek, da je območju moč najti ostanke nevarnega plutonija, snovi, ki ima razpolovni čas 24.000 let.
Taka katastrofa se lahko ponovi
25 let kasneje nas je jedrska nesreča v mestu Fukušima na Japonskem spomnila, da tveganje ponovne nesreče kot je bila v Černobilu še vedno obstaja, do nje lahko pride kjer koli se uporablja jedrska energija, na kar v zadnjem času opozarjajo jedrski znanstveniki zaradi vojne v Ukrajini.