Glasbena terapija je bila dolgo deležna posmeha uradne medicine, kljub številnim študijam, ki so dokazovale, da pozitivno vpliva na psihično in telesno zdravje. Najnovejša študija, ki so jo opravili švicarski znanstveniki, pa glasbi v zdravljenju priznava mesto, ki jih gre.
Glasba ni dobra samo za dušo, pač pa tudi za telo. Bolniki, ki poslušajo glasbo pred, med in po operaciji, imajo manj bolečin, imajo nižji krvni tlak in se posega manj bojijo. Če bolniki glasbo izberejo sami, so koristi še večje.
Dr. Diana Vetter iz Univerze v Zurich-u je skupaj z ekipo analizirala podatke 47 študij, v katerih so proučevali vpliv glasbe na bolnike pred, med in po operaciji. Bolniki, ki so poslušali glasbo, so čutili manj bolečin in potrebovali manj analgetikov (za 29 odstotkov), tesnobnost pa se je zmanjšala za 34 odstotkov. Poleg tega so imeli tisti, ki so pred operacijami poslušali glasbo, v povprečju za 40 odstotkov nižji krvni tlak in za 27 odstotkov nižji srčni utrip. Glasba kirurške bolnike pomirja in pomaga pri celjenju ran,« so v poročilo zapisali raziskovalci.
Glasba je povezana s številnimi pozitivnimi vplivi na zdravje, vključno z izboljšanjem imunitete. Ena od študij, si so jih opravili na inštitutu Max-a Plancka je pokazala, da že ena ura glasbe na dan dvigne število protiteles v telesu ter zniža raven stresnega hormona kortizola. Prijetne note pa ne koristijo samo bolnikom. Tudi med zdravniki je vse več takih, ki operirajo ob zvokih svojih najljubših pesmi.
Viri:
Anals of Surgery
Erasmus Medical Center
University of Zurich