S tem namenom v našem domu delujemo družbeno odgovorno, saj menimo, da je tudi to eno izmed naših poslanstev; ob mednarodnem dnevu alzheimerjeve bolezni sodelujemo pri organizaciji vseslovenskega projekta sprehod za spomin, za širšo javnost organiziramo Alzheimer cafeje, v lanskem letu pa smo ustanovili tudi tako imenovano »demenci prijazno točko« kje lahko tako oboleli kot tudi njihovi bližnji pridobijo informacije o bolezni, njenem poteku, o tem kako pristopiti k obolelemu itd.
Danes pa smo postali bogatejši še za eno zelo pomembno pridobitev – negovalno oazo.
Gre za sobo večje kvadrature, ki smo jo uredili po vzoru razvitih zahodno Evropskih držav in je namenjena obolelim z močno napredovalo demenco. Investicija je bila vredna 35.000€, z njo pa bomo pomembno prispevali v višji kvaliteti bivanja in obravnave stanovalcev, ki so zaradi napredovale bolezni nepomični, v celoti odvisni od negovalnega osebja, prav tako ne zmorejo več verbalne komunikacije. Še vedno pa lahko ti stanovalci okolico zaznavajo preko čutil kot so vonj, zvok, svetloba in dotik. Zato je izjemnega pomena, da jih nagovarjamo preko teh čutil.
Z ureditvijo negovalne oaze v Domu starejših Laško stanovalcem torej omogočamo bivanje v prijaznem in umirjenem okolju, kjer se jim lahko zaposleni približajo skladno s sodobnimi koncepti dela.
Negovalna oaza, ki smo jo uredili ni navadna večposteljna soba, temveč skrbno načrtovan prostor, ki smo ga zasnovali s ciljem, da stanovalci svojo okolico dojemajo kot toplo, prijazno in predvsem varno okolje.
V prostoru je pohištvo naravnih in toplih barv, vsak stanovalec pa ima zagotovljen svoj intimni prostor, saj so postelje med seboj ločene s posebnimi lepo dekoriranimi premičnimi panoji.
Prijetno počutje stanovalcev ustvarjamo z ambientalno svetlobo in aromaterapijo, ki doprineseta k umirjenosti in sproščenosti stanovalcev.
Prav tako stanovalce v negovalni oazi nagovarjamo z glasbeno terapijo, ki je skrbno načrtovana in časovno odmerjena, da ne postane moteča zvočna kulisa.
Glede na to, da pri napredujoči demenci človeku običajno preostane malo osnovnih čutnih zmožnosti, ima v negovalni oazi velik pomen izvajanje nege po načelih bazalne stimulacije. V okviru le te skušamo pri stanovalcih vzpodbuditi pozitivno zaznavanje lastnega telesa in okolice. Cilj bazalne stimulacije je, da oseba dotika ne občuti kot neželenega posega, temveč kot navezovanje stika z drugim človekom. V negovalni oazi skušamo pozitiven vpliv dotika doseči tudi z masažo dlani in stopal.
Koncept negovalne oaze je v Slovenskih domovih še prava redkost, v tujini pa je že zelo uveljavljen in dokazano blagodejno vpliva na obolele za demenco. Pozitivni učinki tovrstne obravnave se kažejo kot zmanjšanje nemira, boljšem zavedanju lastnega telesa in okolice ter splošnem zmanjšanju obolenj.
Ponosni smo, da smo eden izmed redkih izvajalcev storitev institucionalnega varstva starejših v Sloveniji, ki stanovalcem z močno napredovalo demenco lahko ponudi višjo kvaliteto bivanja in jim zagotovi sodoben pristop dela.