Vsaj tako menijo v Levici in opozarjajo na neupravičeno in nepravilno zaračunavanje zasebnih domov za starejše s koncesijo. Od ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter vlade zahtevajo, da preverita in omejita cene v zasebnih domovih s koncesijo. Poleg tega pozivajo k spremembi pravilnika, po katerem lahko dolgove zasebnikov odplačujejo uporabniki in uporabnice doma. Zahtevajo tudi odgovor, za kaj je bilo nepojasnjeno porabljenih 5,2 milijona evrov presežka pri izvajalcih institucionalne oskrbe, pišejo te dni slovenski mediji.
Levica naj bi zahtevala, da stanovalcem prenehajo dodatno zaračunavati osnovne storitve socialne oskrbe kot je na primer pomoč pri kopanju ali prhanju (od pet do osem evrov), posedanje na voziček (dva evra), pomoč pri oblačenju ali slačenju (tri evre), pomoč pri vstajanju (1,5 evra).
Kot poroča portal vecer.com imamo danes »na področju domske oskrbe 41 koncesionarjev in 53 javnih domov za starejše. Leta 1993 je bilo javnih domov 60. S strategijo podeljevanja koncesij je država de facto ustvarila trg na področju domske oskrbe. S tem je, znotraj tega, kar zakon razume kot javno službo, ustvarila dva tipa institucij domske oskrbe. Prvi so javni zavodi, drugi koncesionarji.«
Slednjim pa država omogoča, da pri določitvi cene oskrbe upoštevajo še nadomestilo stroškov za vloženi kapital, kar pomeni, da stanovalci zasebnemu kapitalu plačujejo dolgove koncesionarjev oziroma da stanovalci domov s koncesijo na tak način odplačujejo posojila, ki so jih lastniki najeli za gradnjo doma, poudarjajo v Levici.
Zasebniki ustvarjajo čisti dobiček
"Izvajalcem institucionalne oskrbe je samo v letu 2016 dovolilo ustvariti 10,8 milijona evrov dobička v panogi, ki je zakonsko opredeljena kot nepridobitna, medtem ko poraba okoli 5,2 milijona evrov presežkov še do danes ostaja nepojasnjena," so izpostavili v Levici.
S tem denarjem bi lahko vsako leto zgradili dodaten dom za starejše, menijo in dodajajo še, da država v zadnjih 14 letih ni zgradila niti enega doma za starejše, niti tega nima v načrtu za prihodnost.
Levica še meni, da s podeljevanjem koncesij zasebnim družbam in oblikovanjem predpisov, ki omogočajo ustvarjanje profita z izvajanjem skrbi za starejše, država odpira trg tam, kjer ga ne bi smelo biti.