Imate 105 kg, ste moški stari okrog 60 let. Preti vam sladkorna bolezen, močno imate povišan krvni sladkor, imate visok pritisk in še množico drugih težav. Zdravniki in specialisti za sladkorno bolezen in ledvice vam neprestano govorijo, da morate shujšati 20 kg.
Vendar je to težko. Radi jeste, še posebno testenine, pice, sladke stvari...ob tem imate še zelo stresno poklicno življenje. Zdravnike sprašujete, kaj storiti, kako shujšati. Rečejo vam, jejte 5 obrokov na dan, čim manj maščob, nizkokalorično hrano. Ter pričnite telovaditi.
Ubogate jih. Vpišete se v fitnes ter pričnete jesti malo kalorično hrano. Veliko zelenjave, malo mesa, sadje, jogurte. Čim manj kruha, pa še to polnozrnatega. Jeste tudi polnozrate testenine, skratka jeste zdravo, kot vam tudi pravijo. V fitnesu vam sestavijo vaje, ki jih morate delati s ciljem, da izgubite težo ter si popravite zdravje.
Ko se za nekaj odločite, se odločite. Vstrajni ste. V fitnesu ste vsaj 3 krat tedensko, jeste disciplinirano. In tako vstrajate šest mesecev.
Shujšate 5 kg in to je to. Ob tem ste neprestano lačni in tudi sicer imate občutek, da neprestano po malem nekaj jeste. Vadba v fitnesu vam še dodatno ojača telo. Že sicer ste močne konstitucije, sedaj pa ste, po vaših besedah »močni kot bik«. Mišice so napete, čvrsti ste, vendar teža nikakor ne pade pod 100 kg. Po šestih mesecih greste zopet k zdravniku, ki je z vašim napredkom izrazito nezadovoljen. Sladkor ni padel, prav tako ne teža, 5 kg v pol leta je premalo.
Obupate. Po šestih mesecih prenehate hoditi v fitnes in jeste vse, kar vam prija. Pol leta ste se mučili, rezultata pa ni bilo. Vseeno vam je, če vas dajo na inzulin, obupali ste.«
Vam to zveni znano? Meni tudi. Strokovnjaki (predvsem tuji) opozarjajo, da je tak način hujšanja in prehranjevanja neučinkovit.
Pa vendar uradna medicina še kar vstraja pri njem, čeprav je očitno, da ne deluje. Vsaj pri večini pretežkih ljudi ne.
Kot odgovor na to, se je na podlagi znanstvenih dognanj in opazovanja določenih specialistov za sladkorno bolezen (predvsem v Kanadi, kjer imajo tudi javno zdravstvo kot v Sloveniji), porodila medicinska praksa, ki temelji na vmesnem postenju ter bolj radikalnem umiku sladkorjev in OH iz prehrane, vsaj za čas, dokler oseba bistveno ne izgubi teže ter ji sladkor v krvi ne zdrsne na normalno raven. Zadeva deluje, delovala bi tudi pri tej osebi iz zgodbe. Preizkusite.
Še več o avtorici prispevka boste našli tukaj in tukaj.