Takoj pod Čičarijo se v okolici Buzeta nahajata dve očarljivi srednjeveški mesti, Roč in Hum. To območje je bilo zelo živahno že za časa antike. Majhno, a simpatično utrjeno naselje Roč je svoj razcvet doživelo v srednjem veku, ko je na tem mestu zrasla utrdba. Obrambni stolp in del obrambnega obzidja sta ohranjena vse do današnjih dni, zelo zanimivi pa sta tudi renesančna hiša in nekdanja mestna loža. Naselje Roč in mesto Hum sta povezana z Alejo glagoljašev ter s številnimi spomeniki povezanimi z znamenito staroslovansko pisavo, ki sta jo že v 9. stoletju izumila Sv. Ciril in Metod …
Glagolski napisi v Humu nam dokazujejo, da je bilo mesto eno izmed pomembnejših zibelk te stare slovanske pisave. Danes v tem simpatičnem mestecu z dvema ulicama živi 16 prebivalcev, zaradi česar je Hum vpisan v Guinessovo knjigo rekordov kot najmanjše mesto na svetu. Mestno obzidje se je ohranilo do današnjih dni. Zanimiva mestna arhitektura z mestno ložo in drugi detajli pa nas popeljejo v čas, ko je v teh krajih vladala Beneška republika.
PREBERITE TUDI: IDEJA ZA IZLET: Črno jezero na Pohorju Če v središču Buzeta zavijemo levo, nas cesta preko mostička zapelje na vrh gričevja, kjer nas presenetijo krasni razgledi vse od Čičarije preko istrskih vasic do doline Mirne. Ob tej panoramski cesti nas pozdravi Draguć. Naselje se nahaja na naravnem pomolu nad bližnjim akumulacijskim jezerom. Zaradi naravne lege nas lahko spominja na našo Koštabono. Draguć je majhno strnjeno naselje, kjer dobimo občutek, da smo se vrnili nekaj desetletij nazaj. V to nas bo prepričala značilna istrsko beneška arhitektura, zanimive palače in cerkvice ter (še vedno!) makadamske ulice! Čisto na koncu mesta, na »špici« pomola, stoji majhna skrivnostna cerkvica, kjer se lahko usedemo, razgledamo po čudoviti pokrajini in užijemo nekaj pozitivne energije, ki se nahaja na tem prostoru. Radovedneži bodo skozi manjša okna ali vrata lahko pokukali znotraj cerkvice in opazili zanimive freske.
S slemenske ceste se lahko spustimo dalje proti Cerovljam, ki se nahajajo v okolici Pazina, lahko pa se zapeljemo na drugo stran proti markantnemu Motovunu – čuvaju Mirne. Motovun je mesto-spomenik na severozahodu Istre z okoli tisoč prebivalci. Mestece stoji na vrhu 277 m visoke strme vzpetine, ki prevladuje nad dolino reke Mirne. Po ljudskem izročilu naj bi to mesto zgradili velikani in to še preden so se vanj naselili ljudje. Nekateri velikani so bili tako veliki, da so lahko z golimi rokami zatresli mestni zvonik. V zadnjem času je Motovun poznan po letnem filmskem festivalu. Do Motovuna se lahko odpravimo peš ali z lokalnim avtobusom, ki nas pripelje do vhoda v mesto. Središče mesta s krožno razgledno ulico na vrhu je prava točka za ljubitelje lepih pokrajinskih fotografij. Za ljubitelje kulinarike pa se najde marsikaj zanimivega v manjših butičnih trgovinah. Tej kraji so predvsem znani po tistih dragocenih gomoljih s posebnim okusom – seveda govorim o tartufih.
Izlet lahko nadaljujemo po dolini Mirne proti zahodu, kjer na vrhu griča stoji pravljični Grožnjan. Pravo mesto za nepoboljšljive romantike in umetnike. V poletnem času se v Grožnjanu ogromno dogaja, saj so vse galerije in ostale butične trgovine odprte, lokali s terasami, obrnjenimi proti dolini Mirne in Motovunu, pa nas pričakujejo z omamnimi istrskimi specialitetami in vinom.
PREBERITE TUDI: Potepanje po Goriških brdih Ko se odpravimo v notranjost Istre, v mesta, ki so jih po legendi gradili velikani, se moramo obvezno ustaviti v eni izmed istrskih konob, kjer lahko Istro začutimo tudi od znotraj. Istrski bobiči, fuži s tartufi ali bolj poznane fritole so ob kozarcu istrskega terana (nekateri mu rečejo tudi refošk) tista pika na i.
V kolikor bi te kraje želeli obiskati v večji družbi, si lahko zanimive programe izletov ogledate
TUKAJ.
Fotografije: Autentica, Colours of Istria (Facebook)