KOLUMNA: Cenjena stara prijateljstva

Moj čas > Navdihujoče zgodbe | piše: K. J. | 13.3.2019
Znamo ceniti prijatelje? Se lahko z nekom usedemo za mizo po več kot dvajsetih, tridesetih letih in beseda steče, kot bi se nazadnje videla včeraj? Zakaj nekatera prijateljstva negujemo, spet drugih pa ne?
Kaj je prijateljstvo? (foto: pexels.com)
Kaj je prijateljstvo? (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Kaj je prijateljstvo? Je menjava uslug? Je prijateljstvo pogojeno z daj – dam? Je prijateljstvo brezpogojno? Bomo šli za nekoga v ogenj, če ne bomo imeli koristi? In zakaj nekatera prijateljstva negujemo vse življenje, na druga pa se spomnimo le občasno? Je to sploh prijateljstvo? Če z nekom sedeš za skupno mizo po mnogih letih, je to prijateljstvo, ali te le zanima, kako se ima, kako živi, kaj počne?

Imeti prijatelja skozi vse življenje je nekaj najbolj dragocenega. Tega se pričnemo zavedati šele, ko smo starejši. Prijateljstvo je zlato. Prijatelj odganja tišino in samoto, te čuti, ti pomaga. Tudi sprejme kritiko, se razjezi nate in nato dovoli pogovor sprave.

Pred mnogimi leti sem imela pravo prijateljico. Družili sva se, odkar sva vedeli zase. Tudi kasneje, ko se je odselila v sosednji kraj, sva ohranjali stike. Bili sva povezani, četudi so bili med nama kilometri. Čutili sva druga drugo, si znali pomagati, se bodrili in vedno vedeli, katere tolažilne besede so primerne. Pravo prijateljstvo.

Kasneje je prišlo obdobje, ko sva se slišali poredko. A z leti sva nato sklenili, da je čas, da prijateljstvo poglobiva. Jaz sem si to predstavljala drugače. Ne le, da se srečava enkrat na tri mesece, skupaj popijeva čaj, nato pa narediva kljukico na seznamu stvari, ki jih je potrebno opraviti, da vest ne trka na vrata. In ko se ponovno oglasi, se postopek ponovi.

Ne, to ni več prijateljstvo. Da si vzameš čas le zato, da ohranjaš nekaj, česar že davno ni več.

Bile so zamere, bile so neizrečene besede in sedaj čas teče, prijateljstvo pa je na čakanju. Ali pa morda tudi to ne. Morda je prijateljstvo v spominih. Ti spomini so lepi, najlepši in ko pomislim nanje, so topli in ostali bodo do konca življenja. Če se bo prijateljstvo še kdaj obudilo, pa ne vem. Morda. Če se, mora biti pravo in brezpogojno. Če ne bi bilo takšno, naj ostane v spominu.

Sreda je na portalu MojaLeta.si rezervirana tudi za kolumne! Pošljite nam svoje misli, svojo zgodbo, kolumno, zapis o čemerkoli in objavili bomo, vam pa podarili lepo nagrado naravne kozmetike Sevilla.

Svojo kolumno pošljite na naslov urednistvo@mojaleta.si, s pripisom Sreda je čas za kolumne! Če bo vaša kolumna objavljena, prejmete izdelek naravne kozmetike Sevilla..

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

POZOR NOVE PREVARE: Halo, našli smo bitcoine na vašem računu!

Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CER...

Metka Klevišar: LJUDJE, KI NIČ NE VEDO, VEDO VSE

"Ampak govorili so tako suvereno, kot da so pravi strok...

Telekom Slovenije pri sanaciji poplav pomaga z donacijo 250.000 evrov

Dober mesec po katastrofalnih poplavah Telekom Slovenij...

V Cankarjev dom v Ljubljano prihaja že 22. Festival za tretje življenjsko obdobje

Od 27. do 29. septembra prihaja že 22. Festival za tret...

Iz Jožičine kuhinje: Žemljice iz pirine moke z dodatkom kislega testa

Tokrat naša ambasadorka Jožica z nami deli recept za pi...

22. Festival za tretje življenjsko obdobje konec septembra v Cankarjevem domu

V Cankarjev dom v Ljubljano od 27. do 29. septembra pri...

Pričenja se Nacionalni mesec skupnega branja 2023

Med 8. septembrom in 8. oktobrom se odvija letošnji Nac...

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi v avgustu smo zabeležili številne prijave, česar s...

Izšla je septembrska revija Vzajemnost

Še pred par desetletji so bolniki z rakom bolezen skriv...

Metka Klevišar: DOBRO JE IMETI OB SEBI NEKOGA, KI ...

Ena od udeleženk nam je pripovedovala, kako je pred kra...

15. festival veteranskih godb

Slovenske veteranske godbe se pripravljajo na poseben d...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.