Ko »zadane hrbet«, postanejo vsakodnevna opravila prava muka. Vzroki za bolečine v križu so različni, okrevanje pa hitrejše, če imamo močne hrbte mišice. Boleči križ je tudi eden od najpogostejših vzrokov za bolniško odsotnost.
Pri bolečinah v križu ločimo dva tipa: akutno, ki običajno traja manj kot štiri tedne, in kronično, ki traja več kot štiri tedne. V 85 odstotkih jih povzročajo mehanski vzroki: mišični krči, poškodbe ligamentov, artritis. V treh do štirih odstotkih primerih gre za hernio disci, spondilozo (degenerativne spremembe v hrbtenici, ki najprej prizadane medvretenčne ploščice in se bolj ali manj izražena pojavlja pri večini starejših od 45 let), zlom vretenca zaradi osteoporoze ali spinalno stenozo (zoženje hrbteničnega kanala). V manj kot enem odstotku je vzrok za bolečine v križu vnetje, rak ali infekcija.
Načinov zdravljenja bolečin v križu je veliko in zajemajo zdravila (zdravila proti bolečinam v prosti prodaji, nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta ibuprofen in naproksen, opioide, mišične relaksante, sistemske kortikosteroide in celo antidepresive, in ne-kemične metode: akupunkturo, tai chij, jogo, lasersko terapijo, pulzno magnetno terapijo, spinalno manilupulacijo, motorično vadbo. Slednja postaja vse bolj pomembna, gre pa za posebne vaje za krepitev mišic, ki podpirajo in nadzorujejo hrbtenico.
Ko so znanstveniki primerjali učinkovitost posameznih metod zdravljenja in stranskimi učinki le-teh, so prišli do presenetljivih ugotovitev: zdravljenje z zdravili ni najbolj učinkovita pri metoda pri akutnih in kroničnih bolečinah v križu, za katere je vzrok mehanski. Kot prvo izbiro zdravljenja svetujejo masažo, spinalno manipulacijo, gretje prizadetega mesta, elektro in magnetno terapijo, kot preventivo pa motorično vadbo (krepitev hrbtnih mišic s posebnimi vajami).
Viri:
Lancet
Journal of Occupational Medicine and Toxicology
Archives of Internal Medicine
Health physics