Mednarodni dan higiene rok

Aktualno > Dogodki | piše: UKC Ljubljana | 5.5.2017
Svetovna zdravstvena organizacija je v skrbi za ozaveščanje o pomembnosti čistoče rok 5. maj razglasila za dan higiene rok.
Redno umivanje rok lahko prepreči marsikatero bolezen. (foto: pexels.com)
Redno umivanje rok lahko prepreči marsikatero bolezen. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Letošnji poteka predvsem v znamenju kampanje za ozaveščanje zdravstvenih delavcev o pomenu higiene rok pri preprečevanju mikrobne odpornosti. Seveda pa ni nič manj pomembna osnovna higiena vsakega posameznika, zdravega ali bolnega. Za preprečevanje okužb z mikroorganizmi, ki jih z rokami pobiramo povsod, česar koli se dotaknemo, je potrebno dosledno in temeljito umivanje rok.

Ustrezna higiena rok zdravstvenega osebja je temeljni, najenostavnejši, najcenejši in najučinkovitejši način za preprečevanje prenosa mikroorganizmov. Povezava med slabo higieno rok in številom okužb, povezanih z zdravstveno oskrbo, je poznana in podprta s številnimi raziskavami.

Čiste roke so ključnega pomena za preprečevanje prenosa okužb. V evropskih bolnišnicah vsako leto od 5 do 10 odstotkov pacientov zboli za okužbo, povezano z zdravstveno oskrbo. Ogroženi so tudi zdravstveni delavci in drugi zaposleni v bolnišnici. Vzrok za okužbo so pogosto kontaminirane roke zdravstvenih delavcev.

Ustrezna higiena rok zdravstvenega osebja, s poudarkom na razkuževanju rok, je temeljni, najenostavnejši, najcenejši in najučinkovitejši način za preprečevanje prenosa mikroorganizmov, ki lahko za 50 odstotkov zmanjša število okužb in z njimi povezane umrljivosti (WHO, 2016).

V bolnišnicah danes prevladuje razkuževanje z alkoholnimi razkužili, ki ima pred umivanjem nekaj prednosti. Je bolj učinkovito, saj z razkuževanjem uničimo kar 100 krat več mikroorganizmov kot z umivanjem, vzame manj časa, za razkuževanje namreč zadošča 15 do 30 sekund, medtem ko je treba roke umivati minuto ali dve, lahko pa jih razkužimo tudi takrat, kjer jih ne moremo umiti. Razkužilo za roke, čeprav vsebuje alkohol, praviloma kožo izsuši manj kot milo. Vsebuje namreč dodatke, ki kožo ščitijo pred izsušitvijo.

Redna in pravilna higiena rok je pomembna v domačem okolju in v javnih prostorih, kjer se zadržuje veliko oseb, na primer v šolah, vrtcih, v delovnem okolju, torej tudi pri zdravih osebah. V domovih za starejše in v bolnišnicah pa je primernejše razkuževanje rok, saj imajo lahko starejši in bolniki oslabljen imunski sistem.

Posebej pomembna je higiena rok (umivanje) tudi pri otrocih in starejših, ki so za okužbe bolj dovzetne skupine ljudi. Po petinšestdesetem letu prične naš imunski sistem pešati, zato je že manjša količina mikroorganizmov lahko nevarna. Pomembna skupina so otroci, ki imajo še nerazvit imunski sistem. To ne pomeni, da sicer zdravega in odpornega človeka okužba ne more doleteti, zato je prav, da to navado osvojimo v zgodnjih letih in jo ohranimo vse življenje.

Roke si je potrebno dosledno umivati predvsem pred, med in po pripravi jedi, zlasti, kadar pripravljamo surovo meso, jajca, školjke ter svežo zelenjavo ali sadje. Umiti si jih moramo pred jedjo, po uporabi stranišča, po kašljanju ali kihanju, brisanju nosu, po dotikanju odpadkov. Umivamo se tudi ko smo božali domačo žival, ko smo otroku zamenjali plenico, oskrbeli poškodovani del telesa in ne pozabimo se umiti vselej, ko pridemo domov. V domačem okolju in pri zdravih ljudeh za umivanje zadoščata topla tekoča voda in tekoče milo.

Roke je treba temeljito in pravilno umivati, da bodo res čiste. Najprej jih oplaknemo z vodo in potem nanesemo milo. Pomembno je, da namilimo in temeljito zdrgnemo vse predele rok, dlani in hrbet roke, prste vse do konic in prostor med prsti. Ne pozabimo na predel okoli nohtov in zapestja. Ko smo vse res dobro zdrgnili, roke dobro speremo pod tekočo toplo vodo. Če želimo biti res temeljiti, pred umivanjem odstranimo nakit in uro. Celoten postopek umivanja lahko traja tudi dve minuti. Roke obrišemo s papirnato brisačo, doma lahko uporabljamo tudi bombažne, vendar jih je treba pogosteje prati. Tudi pipo je bolje zapreti s papirnato brisačo in kljuko na vratih pritisniti s komolcem, saj ne vemo, kako dosledni so bili pri umivanju naši predhodniki v stranišču.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

Pomešajte kis in sodo bikarbono, pa boste dobili super recept!

Soda bikarbona ima zelo širok spekter uporabe, postala ...

MojaLeta darila: Kdo so srečni nagrajenci?

Spet bodo vrhunska darila razveselila pet izžrebank.

Težave z žolčem: Naravna pomoč

Svojemu indikatorju potlačene jeze lahko pomagate z nek...

KUHALNICA: Polnjeni datlji s čokoladnim prelivom

Datlji, čokolada, kokosovo maslo, pistacija … mmm, krem...

Celulit: Nikoli ni prepozno, da se ga znebite!

Preverite, kateri so naravni sovražniki celulita, ki ji...

Rastlina, ki odpravlja negativno energijo, čisti zrak in preprečuje smrčanje

Strokovnjaki pravijo, da vas bo že ena sama rastlina re...

Podočnjaki so lahko tudi znak ...

Imate podočnjake? Ste vedeli, da ti ne nastajajo vedno ...

Zaklenete vrata, preden odidete od doma? Kaj pa svoj telefon, ko ga ne uporabljate?

Ko se odpravljamo na dopust, skrbno preverimo, ali imam...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

KUHALNICA: Polpeti iz bučk in korenja

Tudi če niste ljubitelji zelenjave in ste mnenja, da bu...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.