Mednarodni dan moških se vsako leto zaznamuje 19. novembra v več kot 70. državah sveta od leta 1999. Na ta dan je glavna pozornost mednarodne javnosti usmerjena na moške: na promocijo zdravja moških, na izboljšanje odnosov med spoloma, na pomembnost vloge moških in njihovega prispevka k družbi, v družini, v zakonu ter pri vzgoji in osebnostnem razvoju otrok.
Med prebivalci do 62. leta starosti prevladujejo moški
“1. januarja 2015 je živelo v Sloveniji nekaj več kot 2 milijona prebivalcev (2.062.874). Moških je bilo 49,6 %, žensk pa 50,4 %. V skupnem številu je bilo žensk res več kot moških, samo med prebivalci do 62. leta starosti pa so bili moški številnejši. Vsako leto se namreč običajno rodi nekaj več dečkov kot deklic, poleg tega se v Slovenijo tudi priseli več moških kot žensk (med priseljenimi prebivalci v starosti 25–59 let je bilo moških 63,4 %, žensk pa 36,6 %),” so sporočili iz Statističnega urada RS (SURS).
Moški umirajo mlajši
Če v Sloveniji velja, da je do 62. leta več moških kot žensk, pa se to razmerje spremeni po 63. letu, saj po tej starosti postanejo številčnejše ženske.
»Moški namreč umirajo mlajši od žensk. Povprečna starost v letu 2014 umrlih moških je bila 72,7 leta ali 8 let nižja od povprečne starosti v istem letu umrlih žensk. Najpogostejši vzroki smrti moških so bile novotvorbe – rakava obolenja (pri 35,8 % umrlih moških) in bolezni obtočil (pri 33,4 % umrlih moških),« sporočajo pri SURS.
Dobrodelno gibanje Movember
November je namenjen tudi osveščanju javnosti o boleznih, ki pogosto prizadenejo moške, to sta rak prostate in rak na modih.
»Po svetu in tudi pri nas si zato številni moški pustijo v novembru rasti brke in s tem vizualno spremenijo svoj obraz. S tem želijo simbolično opozoriti na to, da ima tudi vsaka bolezen svoj potek, svoj obraz, tudi bolezni, za katerimi zbolijo samo moški, in če jo pravočasno odkrijemo s preventivnimi in/ali nadaljnjimi pregledi, lahko preprečimo bolezen ali obraz te bolezni,« poudarjajo na SURSu.
V Sloveniji je v letu 2014 vsak deveti moški, ki je umrl zaradi raka, umrl zaradi raka prostate ali raka na modih.
Moški zaslužijo več kot ženske
“Najvišjo povprečno mesečno bruto plačo so v 2017 imeli moški v osrednjeslovenski regiji (1.937 EUR), drugo najvišjo pa moški v gorenjski (1.818 EUR) in obalno-kraški regiji (1.816 EUR). Najnižjo bruto plačo so imeli moški v pomurski (1.575 EUR) in zasavski statistični regiji (1.649 EUR),” pojasnjujejo pri SURS.
Na splošno pa imajo moški nižjo izobrazbo kot ženske, njihova povprečna plača je bila lani za 127 evrov višja od place žensk.