Čisto na jugu slovenije, med Loškim Potokom in Ribnico, kjer se jezik hravašhega ozemlja zajeda globoko v slovensko stran, ležita dve majhni vasici, Stari Kot in Novi Kot. Obe skupaj štejeta 38 prebivalcev, obeta pa se, da bo tam čez nekaj let svoj dom dobilo še več ljudi. Pa ne katerikolih, ampak ljudi, ki bodo sme prišli uživat svojo starost.
Obmejna občina Loški Potok namreč v vaseh Stari in Novi Kot razvija prav posebno obliko oskrbe za starejše, ki so jo poimenovali Samooskrbna srebrna vas.
Vas, kjer bi imeli starostniki možnost, da čim dlje ostanejo doma
V srebrni vasi bi starostniki, ob samopomoči in morebitni pomoči mlajših generacij, lahko tudi v pozni starosti ostali čim dlje na svojih domovih. Na idejo o tej posebni, srebrni vasici je prišla ga. Zvonka Ješelnik, ki živi v Novem Kotu, so povedali na občini Loški Potok.
Idejo o srebrni vasi je dobila ga. Zvonka Ješelnik, ki živi v Novem Kotu, tik ob mejnem prehodu s Hrvaško. Ta ima vsega le 30 stalnih prebivalcev, ki pa so že zdaj zelo povezani in si med seboj pomagajo. »Eden ima konje in nam pride orat, drugi ima traktor, tretji ima kaj drugega ... Pokličeš in pridejo. Vsi pridelujemo vso zelenjavo. Pridelujemo jo zase, si pa tudi kaj izmenjamo. En sosed ima ovce, drugi govedino, tretji redi žrebičke, četrti ima dva prašička in piščance. Tako imamo vso hrano in skoraj ničesar ne kupujemo,« je za revijo Jana povedala Zvonka. Vaščani si stojijo ob strani, ko kdo potrebuje prevoz, kosilo ob bolezni ali pluženje snega.
Idejo o srebrni vasi, ki bi bila v prvem koraku samooskrbna s hrano, v drugem pa zagotavljala medsebojno pomoč njenim prebivalcev. (FOTO: Freepik.com)
Razmišljajo pa tudi o tem, kako bi lahko skrbeli za starejše v domačem okolju takrat, ko bodo potrebovali še več pomoči. Rešitev ni v tem, da bi na stara leta obremenjevali svoje otroke, pravi gospa Zvonka in nemogoče se je zanesti na to, da bi država lahko poskrbela za vse starejše. »Zato v Starem in Novem Kotu razvijamo srebrno vas, ki temelji predvsem na prizadevanju za zdrav življenjski slog in poglabljanju dobrih sosedskih odnosov, kar naj bi nam v tem podeželskem okolju omogočilo, da bomo lahko v starosti čim dlje živeli na svojih domovih,« je svojo zamisel predstavila za Delo.si.
Podpora tudi s strani države
Idejo o srebrni vasi, ki bi bila v prvem koraku samooskrbna s hrano, v drugem pa zagotavljala medsebojno pomoč njenih prebivalcev, je pritegnila občino Loški Potok, ki je projekt predstavila tudi Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Dogovorili so se, da bodo v jesenskih mesecih začeli iskalti možnosti za uresničitev tega projekta in skupaj z ustreznimi službami poiskali najprimernejšo obliko financiranja.
VIR: Občina Loški Potok, Delo.si, Jana