Skoraj polovica odraslih pije visoko tvegano

Samo zaradi bolezni in stanj, ki so izključno povezani z alkoholom, ter prometnih nezgod, ki jih povzročijo alkoholizirani vozniki, vsako leto v Sloveniji v povprečju umre vsaj 1000 oseb. Alkohol pa pogosto vodi tudi v druge oblike nasilja.
Podatki za Slovenijo kažejo, da skoraj polovica (43 %) odraslih prebivalcev Slovenije, starih 25–64 let, pije visoko tvegano. (foto: pexels.com)
Podatki za Slovenijo kažejo, da skoraj polovica (43 %) odraslih prebivalcev Slovenije, starih 25–64 let, pije visoko tvegano. (foto: pexels.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Alkohol predstavlja resen problem in pogosto vodi v nasilje

Podatki za Slovenijo kažejo, da skoraj polovica (43 %) odraslih prebivalcev Slovenije, starih 25–64 let, pije visoko tvegano, vsak drugi 17-letnik pa je bil v življenju že vsaj dvakrat opit. »Posledice pitja alkohola so številne in predstavljajo veliko breme za našo državo. Med njimi je tudi z alkoholom povezano nasilje, ki je pogosto neprepoznano in se kaže v različnih oblikah in na različnih ravneh. Pojavlja se med partnerji, v družinah, na delovnem mestu, v obliki spolnega nasilja, nasilja nad otroki in podobno. Zato se moramo zavedati, da je vsako pitje alkohola tvegano in lahko pripelje do škodljivih posledic, tudi do nasilja,« je povedala direktorica NIJZ Nina Pirnat in pozvala, da si moramo kot družba prizadevati k zmanjšanju nasilja, povezanega z alkoholom. To pa lahko storimo le tako, da sprejemamo ukrepe, ki bodo učinkovito zmanjševali porabo alkohola pri nas.

Škoda, povezana z alkoholom, je veliko finančno breme za državo

Ocena zdravstvenih stroškov, ki so povezani s pitjem alkohola, je v Sloveniji v letih 2012–2016 v povprečju znašala 147 milijonov evrov letno. Če k temu prištejemo še grobo oceno nekaterih drugih stroškov, kot so npr. prometne nezgode, nasilje v družini, kriminalna dejanja – kraje, vandalizem, se ta številka zviša na 228 milijonov evrov. Vsem tem stroškom bi bilo treba prišteti še nekatere druge, kot so npr. stroški zmanjšane produktivnosti in stroški, ki nastanejo zaradi duševnega trpljenja bližnjih, predvsem otrok.

Z učinkovitimi ukrepi nad velik javnozdravstveni problem

Za zmanjšanje posledic pitja alkohola Svetovna zdravstvena organizacija državam priporoča sprejetje dokazano učinkovitih ukrepov, med katere sodijo omejevanje fizične in cenovne dostopnosti alkohola, omejevanje oglaševanja alkoholnih pijač, zgodnje prepoznavanje in obravnavanje tveganih pivcev, zdravljenje duševnih in vedenjskih motenj ter drugih bolezni in stanj zaradi pitja alkohola, preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola in povečevanje odgovornosti strežnega osebja. »V Sloveniji ste bili v zadnjih letih najuspešnejši na področjih preprečevanja vožnje pod vplivom alkohola, vodenja in ozaveščanja, omejevanja dostopnosti alkohola, preprečevanja negativnih posledic pitja in zastrupitev z alkoholom ter obravnave tveganega in škodljivega pitja in zasvojenosti. Manj uspešni pa ste bili na področjih omejevanja oglaševanja alkohola, preprečevanja posledic neformalne pridelave in nedovoljene ponudbe in prodaje alkohola ter zmanjševanja cenovne dostopnosti alkohola,« je najnovejše izsledke predstavila dr. Darina Sedlakova, vodja Urada Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji.

Vlaganje v preprečevanje tveganega in škodljivega pitja alkohola vodi k boljšemu zdravju in blagostanju prebivalcev. Pomeni manj bolezni in smrti, tudi med mladimi in delovno aktivnimi prebivalci, manj prometnih in drugih nezgod, manj nasilja, manj nesrečnih družin, manj odsotnosti z dela, višjo delovno učinkovitost ter prihranek denarja za posameznika in državo. »Alkoholna politika je iz svojih aktivistično motiviranih začetkov v minulih 25 letih v Sloveniji prerasla v politično in znanstveno disciplino, ki zna in zmore prepoznavati, načrtovati in spremljati učinkovite ukrepe za zmanjševanje škodljive rabe alkohola. Projekti, kot so MOSA – Mobilizacija skupnosti za odgovornejši odnos do alkohola in SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, pa nas že uvrščajo v družbe, ki vlagajo v mreženje in zgodnjo prepoznavo in obravnavo problematike. Seme, ki smo ga na tem področju posejali, je vzklilo. Zdaj moramo vsi skupaj skrbeti še za to, da bo obrodilo sadove,« je povedala dr. Zdenka Čebašek Travnik, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije.

Javno mnenje podpira ukrepe alkoholne politike

Prebivalci Slovenije v veliki meri podpirajo nove ukrepe za omejevanje porabe alkohola. Velika večina naših prebivalcev (kar 83 %) jih namreč podpira uvedbo obveznega navajanja sestavin in energijske vrednosti na embalaži alkoholnih pijač, dve tretjini (65 %) pa jih podpira uvedbo ničelne tolerance alkohola za vse voznike.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

Na dogodku Naj Fala kruh ponovno nagradili najboljše kruhe

V Sloveniji smo znani kot veliki ljubitelji kruha. Po s...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Recept za odlično krompirjevo musako

Klasično krompirjevo musako postrežemo kot samostojen o...

Nasilje nad starejšimi nekoč in danes

Kaj je v preteklih nekaj desetletjih povzročilo čedalje...

Recept za najbolj okusno gobovo juho s krompirjem

Gobova juha s krompirjem je okusna enolončnica, seved...

Intervju s kineziologinjo: "Neaktivnost lahko vodi tudi v osamljenost in depresijo."

Dolgotrajno neaktivno življenje ima več uničujočih posl...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.