Prečesavanje zdravstvenih kartotek sorodnikov je torej kot bolščanje v kristalno kroglo – na voljo nam je bežen vpogled, ne pa celotna slika. Genom, ki smo jih podedovali, ni mogoče ubežati, se je pa zato mogoče izogniti navadam, ki so doprinesle k družinskim zdravstvenim tegobam.Prečesavanje zdravstvenih kartotek sorodnikov je torej kot bolščanje v kristalno kroglo – na voljo nam je bežen vpogled, ne pa celotna slika. Genom, ki smo jih podedovali, ni mogoče ubežati, se je pa zato mogoče izogniti navadam, ki so doprinesle k družinskim zdravstvenim tegobam.
Nekatere družine imajo zgodovino srčnih bolezni, ki pa so v resnici posledica kajenja, prenajedanja in pomanjkanja gibanja. V takem primeru se kaj lahko zgodi, da posameznik s takšnim načinom življenje zabrede v enake težave, v kakršnih so se znašli njegovi predniki. Da bi tako dočakali visoko starost, so potrebni preventivni ukrepi: telesna vadba, uravnotežena prehrana z malo nasičenimi maščobami in veliko sadja ter zelenjave, umske igrice ter čim več druženja. Seveda pa se je potrebno tudi pobrigati za bolezni in spremljati tveganja.
Kako torej nekaterim 70- in 80-letnikom uspe, da so videti nekaj desetletij mlajši?
1.Ne dovolijo si, da bi se upočasnili. Čeprav družba to morda pričakuje, strokovnjaki z Univerze v Minnesoti opozarjajo, da se je proti temu treba boriti – pravijo, da naj starostniki opravijo sami, kar le lahko.
2.Dnevni sprehodi. Četudi je tempo počasen in razdalja kratka, čas na nogah krepi kosti.
3.Časopis in ovsena kaša. Z umom na preži je mogoče odganjati spremembe v možganih, ki se lahko izrodijo v katero od oblik demence, medtem ko polnovredno zrnje preprečuje bolezni srca.
4.Manjše porcije. Prenajedanje vodi v debelost in sladkorno bolezen, prepolni krožniki pa lahko pri ljudeh starosti 70 let in več pripomorejo k izgubi spomina.