Smernice za varne šolske poti

Ob začetku novega šolskega leta je Agencija za varnost prometa izdala medresorsko usklajene Smernice za varne šolske poti, po katerih lahko lokalne skupnosti natančno uredijo infrastrukturo in tako poskrbijo za čim bolj varne šolske poti.
Varna pot v šolo. (foto: freeimages.com)
Varna pot v šolo. (foto: freeimages.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Ob novih prometnih znakih za šolske poti, je AVP 15. občinam zagotovila enoletno brezplačno uporabo prikazovalnikov hitrosti, hkrati pa je vse lokalne skupnosti pozvala k aktivnemu poročanju o opaženem stanju na posameznih območjih. Občine so se odzvale v velikem številu in izjemno hitro. Že v prvem tednu je AVP prejela odzive kar četrtine vseh občin v Sloveniji.

Javna agencija RS za varnost prometa je, za namene spremljanja uveljavitve novih Smernic za šolske poti, ki jih je v letošnjem letu izdala in z njimi seznanila preko 900 predstavnikov občinskih svetov za preventivo, učiteljev, policistov in drugih, pozvala vse lokalne skupnosti k poročanju o izvajanju aktivnosti v okviru akcije Začetek šole in priprave načrtov šolskih poti.

Na podlagi delnih podatkov, ki jih je AVP pridobila v prvem tednu šolskega leta kar od 56 slovenskih občin, od mestnih do najmanjših, je mogoče ugotoviti, da so v skoraj 80 % občine pred začetkom novega šolskega leta izvedle sestanke z deležniki na lokalni ravni (šole, policija, občinskih oddelki), v več kot 70 % so izvedli tudi terenski ogled šolskih poti ter v 60 % posebej obravnavali konkretne odseke. Na šolah so v več kot 60 % pregledali obstoječe načrte šolskih poti. Občine poročajo, da so pri usklajevanju načrtov šolskih poti, ki jih skladno s Smernicami pripravljajo osnovne šole na podlagi pridobljenih podatkov o načinu in smeri prihoda otrok v šolo, mnenj staršev o tveganjih, ter z grafičnim prikazom priporočenih poti na zemljevidu, v 41 % načrte šolskih poti ažurirali skladno s Smernicami, dodatno so v 20 % delno izvedli pripravo novih načrtov, 30 % pa jih poroča, da tega še niso izvedli, ampak načrtujejo. Manj kot 8 % jih navaja, da niso seznanjeni z navedenimi smernicami. Skupno so bili tako načrti šolskih poti osveženi in usklajeni za 44 osnovnih šol po Sloveniji.

Med konkretnimi aktivnostmi, ki so jih na lokalni ravni izvedli za urejanje šolskih poti skladno s svojimi pristojnostmi so v skoraj 90 % občin osvežili talno signalizacijo, v 60 % postavili novo vertikalno signalizacijo ter urejali preglednost (rastje, žive meje), postavili so tudi znake Šolska pot, v več kot 40 % so na šolske poti postavili preventivne radarske table. Izvedli pa so se tudi nekateri ukrepi izgradnje pločnik in urejanja bankin, javne razsvetljave ter ukrepi za umirjanje prometa (v 30 – 40 % občin). V manjši meri so izvedli druge zahtevnejše ukrepe, kot so semaforiziran ali nov označen prehod za pešce, vgradnja LED diod itd.

S področja preventivnih aktivnosti, ki jih je spodbudila tudi Javna agencija RS za varnost prometa, z vsemi preventivnimi gradivi in vsebinskimi sporočili, so na lokalni ravni v skoraj vseh občinah (97 %) izvedli varovanje otrok na kritičnih mestih ter zagotovitev preventivnih gradiv, v 80 % občin so zagotovili tudi organiziran šolski prevoz. V polovici občin, ki so se že odzvale na naš poziv, pa so pripravili posvete s šolniki, prispevke v lokalnih medijih ter sodelovali na uvodnih roditeljskih sestankih.

Na podlagi delnih rezultatov, ki so jih pridobili, na Javni agenciji za varnost prometa ocenjujejo, da so Smernice izredno dobrodošle, ter so pripomogle k dodatnemu urejanju šolskih poti za večjo varnost otrok. Prav tako se bo z uvajanjem dodatnih infrastrukturnih ukrepov ter urejanjem šolskih poti v okviru širše perspektive priprave celostnih prometnih strategij, ki v tem obdobju intenzivno potekajo na lokalni ravni, jasno umestilo minimalne zahteve za varnost ranljivejših udeležencev v prometu, kamor spadajo tudi otroci, pešci, kolesarji in starejši.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Prekomerna izpostavljenost soncu je dejavnik tveganja za vse vrste kožnega raka

Bližajo se topli meseci leta. Na NIJZ zato želijo ob Dn...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

Bi radi shujšali, a ste ves čas lačni? To je krivec za lakoto!

Nekateri ljudje morajo kar naprej nekaj grizljati, da v...

Iz Jožičine kuhinje: Bučke v omaki

Sezona bučk je tu. Če jih imate na svojem vrtu, pa še t...

Super nasvet, ki bo brez barvanja prekril sive lase!

Ne potrebujete barve, niti frizerja. Če imate nekaj siv...

Iz Jožičine kuhinje: Češnjev zavitek

V sezoni češenj prihaja iz Jožičine kuhinje odličen rec...

»Halo, tukaj prevarant.« Kaj vse vam bodo rekli prek telefona?

Ste že kdaj prejeli nenavaden telefonski klic z neznane...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Zvezdana Mlakar

Zvezdana Mlakar
igralka


"Človek se mora imeti rad. Le tako najde moč za spremembe in neskončno veselo lepoto, ki sije navzven."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.