Ko začnemo izgubljati spomin, začnemo izgubljati tudi del sebe. Zgodbe, ki so se nas dotaknile, in s katerimi smo gradili življenje, počasi tonejo v meglo. S starostjo povezana izguba spomina ima tudi praktično plat: pozabimo na rojstni dan nekoga, ki ga imamo radi in kar naenkrat se ne spomnimo, da je prijazna gospa, ki nas je pozdravila na sprehodu, naša soseda že vrsto let.
Zakaj nekateri izgubljajo spomin, pri drugih pa ostaja oster kot britev? Geni so pomembni, ampak bistveno bolj kot to, kar nam je narava položila v zibko je, kako ravnamo sami. Enako, kot fizična aktivnost krepi mišice, umski trening krepi možgane. Če dodamo primerno prehrano in ustrezen življenjski slog, bodo naši možgani ostali čili in zdravi tudi v pozni starosti.
Za izboljšanje spomina pomaga naslednja vaja.
Za sogovornikom ponovite, kar je izgovoril, vendar v obliki vprašanja in v drugačnem vrstnem redu besed. Primer: Sogovornik reče, da gredo v gledališče naslednji petek ob pol osmih zvečer. Vi ponovite: Torej greste naslednji petek ob pol osmih zvečer v gledališče, kajne?
Če v pogovor niste neposredno vpleteni, ga lahko ponovite v mislih. Možnosti za vadbo je neskončno: izvajate ga lahko, ko poslušate druge na avtobusu, ko čakate v vrsti na blagajni, med čakanjem pri zdravniku… Blagajna v trgovskem centru je priročna tudi za naslednjo vajo: v mislih poskusite izračunati znesek, ki vam ga mora vrniti blagajničarka.
Več o tem, kako izboljšati spomin in preprečiti demenco, si preberite v priročniku Izboljšajte spomin. Temelji na znanstvenih metodah ter prinaša nasvete, katerih učinkovitost je strokovno dokazana. Naučili se boste, kako se spomin spreminja s starostjo, koliko pozabljanja je še normalno, katere so najbolj učinkovite vaje za izboljšanje spomina, kako izboljšati delovanje možganov, kaj vpliva na upad miselnih funkcij in kako se temu izogniti, katera živila izboljšujejo spomin in ohranjajo oster um, pa tudi, kako živeti z demenco. Najdete ga tukaj: https://www.solazdravja.si/
Za informacije in naročila pokličite: 030 460 818
Promocijsko sporočilo
Viri:
Priročnik »Izboljšajmo spomin«
Journal of Alzheimer’s Disease
University of California