Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) priporoča redno prezračevanje prostorov.
Ukrep rednega in pravilnega zračenja je vključen v vsa higienska priporočila za različne dejavnosti. Je tudi sestavni del vseh mnenj, ki so jih pri NIJZ izdali k vlogam za izvajanje prireditev v zaprtih prostorih (skupaj izdanih 5000 mnenj).
»Kadar so v prostorih prisotni ljudje, priporočamo stalno prezračevanje z dovajanjem zunanjega svežega zraka z največjim možnim pretokom zraka. Izogibajte se prezračevanju s prepihom, kadar je v prostoru prisotnih več ljudi,« poudarjajo pri NIJZ.
Naravno prezračevanje
Pri naravnem prezračevanju izkoriščamo naravne fizikalne lastnosti zraka pri različnih temperaturah v prostorih in na prostem. Naravno prezračevanje poteka skozi odprta okna in zunanja vrata. Priporočamo kratkotrajno (do 15 minut) in učinkovito zračenje zaprtih prostorov (okna odpremo na stežaj), veliko več kot običajno, tudi če to povzroča nekaj toplotnega neudobja.
V prostorih, kjer se nahaja več ljudi hkrati, svetujemo izklop sistemov z lokaliziranim (na nivoju posameznih prostorov) kroženjem zraka (npr. ventilatorski konvektorji, indukcijske enote). V primeru, da te naprave uporabljate, zagotovite redno zračenje z odpiranjem oken na stežaj.
Kot pomembno pa pri NIJZ navajajo sledeče: “Zaprte prostore prezračujmo čim bolj učinkovito in čim bolj pogosto. Pozorni bodimo na relativno zračno vlago v prostoru; pri nizki zračni vlagi se kapljice iz dihal, v katerih se lahko nahaja tudi novi koronavirus, zelo hitro posušijo, izhlapijo in virus postane »gol« ter tako bolj nevaren za človeka. Hkrati je v prostoru z nizko zračno vlago tudi naša sluznica dihal bolj občutljiva in bolj dovzetna za okužbo.”