Državni zbor je pred dnevi potrdil Zakon o interventnih ukrepih za podporo trgu dela (ZIUPTD1), s katerim se zvišuje število delovnih ur, ki jih lahko mesečno opravijo upokojenci, ki želijo še delati. Z njim se rešuje posledice pomanjkanja delovne sile zaradi številnih bolniških odsotnosti in odsotnosti zaradi odrejenih karanten v času epidemije covida-19.
Začasno ali občasno delo upokojencev že v ZUTD
Zakon o urejanju trga dela (ZUTD) določa, da začasno ali občasno delo lahko upokojenec opravlja v obsegu največ 60 ur v koledarskem mesecu, pri čemer neizkoriščenih ur ni mogoče prenašati v naslednji koledarski mesec. Ne glede na navedeno lahko upokojenec opravlja začasno ali občasno delo tudi največ 90 ur v koledarskem mesecu, vendar največ trikrat v koledarskem letu, pri čemer seštevek ur opravljenega začasnega in občasnega dela v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur.
Po novem tudi 120 ur mesečno, a največkrat trikrat letno
Z nedavno sprejetim zakonom o interventnih urekpih za podporo trgu dela pa se upokojencem dovoli, da v koledarskem mesecu opravijo največ 90 ur začasnega ali občasnega dela oziroma tudi največ 120 ur v koledarskem mesecu, vendar največ trikrat v koledarskem letu. Pri tem seštevek ur opravljenega začasnega ali občasnega dela v koledarskem letu ne sme preseči 1080 ur.
Ureditev bo veljala do 31. decembra 2022, brez možnosti podaljšanja.
Pristojno ministrstvo bo sicer novi začasni zakonski ureditvi prilagodilo tudi odredbo o višini urne postavke in višini dohodka za opravljeno začasno in občasno delo upokojencev.
VIR: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti