Pred vrati sta Black Friday in Cyber Monday, bližajo se tudi nakupi ob božično novoletnih praznikih. Popusti, široka ponudba in druge ugodnosti so v tem času še posebej mamljivi, zato previdnost pri nakupih na spletu ne bo odveč. Pred vsakim nakupom v spletni trgovini si vzemite nekaj časa in spletno trgovino, v kateri želite kupovati, tudi preverite. Znakov, ki kažejo na to, da je spletna trgovina lažna, je več.
Preverite cene
Najprej vedno preverite cene. Ceno enakega ali podobnega artikla preverite na primer še pri drugih ponudnikih. Kljub popustom, so odstopajoče nizke cene lahko znak, da gre za lažno spletno trgovino, še posebej, če iščete izdelke znanih in uveljavljenih blagovnih znamk. Če so občutno znižani vsi artikli, je to sumljivo.
Preverite ponudbo
Je v času največjih popustov res vse na zalogi? Če nakupujemo pri uveljavljenem spletnem trgovcu, to morda niti ne bi bilo tako zelo sumljivo. Če pa ste prišli na popolnoma neznano stran z visokimi popusti, kjer obljubljajo še brezplačno dostavo po celem svetu, je zelo verjetno, da je trgovina v kateri želite kupovati lažna. Zato nujno preverite še nekaj podatkov.
Preverite trgovca
Preverite, kdo je trgovec oz. kdo stoji za spletno trgovino in ali je naveden naslov podjetja. V tem primeru naslov preverite na Google zemljevidih. Preverite tudi kontaktne podatke. Bodite previdni, če je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta. Pogosto si izmislijo tudi telefonsko številko, največkrat napišejo kar 123456789. Tudi e-mail naslov brezplačnega ponudnika je lahko znak, da je trgovina lažna. Spletni goljufi za komunikacijo namreč uporabijo brezplačni poštni predal, npr. gmail.com, hotmail.com, outlook.com idr.
Preverite domeno
Zelo dober pokazatelj, ali gre za prevaro, je tudi starost spletne strani. Na spletni strani http://whois.domaintools.com/ preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena spletne trgovine in kateri podatki o spletnem trgovcu so navedeni. V iskalnik na spletni strani kopirajte povezavo do spletne trgovine.
Foto: spletna stran, kjer lahko preverite domeno spletne trgovine.
Včasih lahko že na podlagi teh podatkov sklepamo, da nekaj ni v redu. Starost domene nam pove, koliko časa spletna stran obstaja. Če se na strani hvalijo z dolgoletno tradicijo, domena pa je bila zakupljena pred nekaj tedni, ali pa je bil pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov, nam to daje jasen znak, da gre za prevaro.
Spodnji primer prikazuje domeno spletne trgovine z obutvijo priznane blagovne znamke. Domena je stara le 62 dni, registrirana pa je bila na Kitajskem, kar je sumljivo, saj naj bi šlo za slovensko spletno trgovino.
Foto: Primer preverbe domene spletne trgovine.
Slovenija v imenu spletne trgovine ni zagotovilo za varen nakup
Goljufi ubirajo različne taktike, da bi privabili potrošnike v svoje lažne spletne trgovine. Med drugim zavajajo, da gre za slovenske trgovce oz. slovenske distributerje, na način, da imenu spletne trgovine dodajo »slovenija«, »slovenia« oz. »ljubljana«. Naj poudarimo, da to niso slovenska podjetja, kljub ‘slovenskemu’ imenu v naslovu spletne strani. Artikli so na teh straneh ves čas na voljo po občutno nižjih cenah, kar je že na prvi pogled sumljivo, saj gre za znane in drage blagovne znamke. Poleg tega obljubljajo tudi brezplačno poštnino. Strani prav tako ne navajajo podatkov o prodajalcu oziroma podjetju ter kontaktnih podatkov. Na voljo je le kontaktni obrazec.
FOTO: Le nekaj lažnih spletnih trgovin z obutvijo, goljufi namreč neprestano postavljajo nove.
Plačilo v lažni spletni trgovini
Skoraj v vseh spletnih trgovinah navajajo možnost plačila s kreditno kartico ali po povzetju. Pri postopku plačila s kreditno kartico svoje podatke posredujete neznanemu podjetju, saj nikjer ni navedeno, katero podjetje sploh stoji v ozadju. Občutljive finančne podatke torej izročate popolnim neznancem, kar lahko vodi v nadaljnje zlorabe.
Tudi plačilo po povzetju ne zagotavlja, da gre za varen nakup. Čeprav s tem ne posredujete svojih bančnih podatkov, je malo verjetno, da boste z naročenim zadovoljni – gre praktično za nakupovanje na slepo, pri čemer boste v pošiljki bolj verjetno prejeli cenena plastična sončna očala namesto denimo 100 in več evrov vrednih pohodnih čevljev.
Na spletu lahko oglašuje vsak
Tudi oglas ni zagotovilo, da bo spletni nakup varen. V mesecu nakupov in popustov so naši kanali na družbenih omrežjih polni oglasov. Med njimi se zagotovo najdejo tudi oglasi prevarantov. Čeprav velja neko splošno prepričanje, če se nek izdelek oglašuje, potem gre za preverjenega, zanesljivega trgovca, to ne drži.
Goljufi pogosto oglašujejo lažne spletne trgovine. Poleg teh, pa pogosto lahko naletite na lažne ponudbe za hiter zaslužek, čudežna zdravila in medicinske pripomočke. V oglasih goljufi pogosto zlorabijo ime in fotografijo zdravnikov in strokovnjakov, da bi pustili vtis verodostojnosti. V resnici pa gre za prevaro - izdelka ne promovira zdravnik, temveč goljufi v oglasu zlorabljajo njegovo identiteto.
FOTO: Primer lažnega oglasa.
Podatki in fotografije so lahko povsem izmišljeni in ukradeni. Samo zato, ker oglas vzbuja občutek, da za njim stoji nekdo z avtoriteto, še ne pomeni, da ni lažen. Zdravnikom zakon celo prepoveduje nastopanje v oglasih.
Nakupovanje na takšnih spletnih straneh je lahko tudi zdravju nevarno, saj ne morete vedeti, ali je izdelek varen za uporabo. Zdravila in prehranske dodatke vedno kupujte v lekarni in v specializiranih trgovinah.
Nakupovanje prek spletnih oglasnikov
Do prevare lahko pride tudi pri nakupu prek spletnega oglasnika. Goljuf v vlogi prodajalca objavi privlačen oglas z nizko ceno in računa, da se bo nanj nekdo odzval. V naslednjem koraku goljuf kupca z lažnim sporočilom kurirske službe prepriča, da je artikel na poti, ta pa vpiše podatke kreditne kartice za plačilo in že imamo recept za finančno oškodovanje.
Cilj spletnega goljufa v tem primeru je, da mu posredujete podatke vaše kreditne kartice ali nakažete denar. V potvorjenem sporočilu kurirske službe, ki ga v resnici pošlje on sam, se nahaja povezava, ki vas pripelje na lažno spletno stran za vpis podatkov. Če tja vpišete podatke kreditne kartice, jih posredujete goljufu.
Preverite fotografije iz oglasa, če kupujete nekaj točno določenega (npr. avto, delovni stroj, čoln, starinsko pohištvo, žival …). V spletni iskalnik, ki išče po fotografijah (npr. Google Image Search ali Tineye.com), vstavite katero od fotografij iz oglasa. Tako preverite, ali so bile te morda ukradene s spleta.
Če izdelek kupujete na daljavo (torej ni možen ogled), se s prodajalcem poskušajte dogovoriti za plačilo po povzetju. Še bolje pa za plačilo v živo, torej da plačate, ko vam prodajalec izroči izdelek. Nikoli in nikdar ne pošiljajte denarja po pošti! Prav tako pa ne vpisujte podatkov kreditne kartice prek povezav v sporočilih.
Zaščitite se pred prevaro pri spletnem nakupovanju
Kot vedno se držite pravila, da če se nekaj zdi prelepo, da bi bilo res, zelo verjetno ni. Ne verjemite velikim obljubam. Vedno raje preverite dvakrat. Če še vedno niste prepričani, spletno trgovino enostavno 'poguglajte' in preberite mnenja in izkušnje drugih uporabnikov.
Potrebno se je zavedati, da pravice potrošnikov sežejo le do evropskih meja. Več informacij o tem, kam se lahko obrnete po pomoč, najdete na povezavi.
V videu poglejte, kako prepoznate lažno spletno trgovino in se zaščitite pred prevaro in finančnim oškodovanjem: https://www.youtube.com/watch?v=N5ekGgKu7Nk
Tukaj pa najdete izobraževalno gradivo za varno nakupovanje prek spleta in priročnik o spletni varnosti: https://www.varninainternetu.si/gradiva-za-delavnico/#h-spletno-nakupovanje