Kot so danes sporočili iz Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je v osem porotikoronskem paketu zajet tudi enkratni solidarnostni dodatek, ki naj bi ga med drugim prejele brezposelne osebe, nekateri invalidi in vojni veterani.
Enkratni solidarnostni dodatek za brezposelne
Upravičenci Upravičenci do enkratnega solidarnostnega dodatka so brezposelne osebe, ki bodo na dan uveljavitve zakona vpisane v evidenco brezposelnih oseb in so izgubile zaposlitev v obdobju od 12. marca 2020 do uveljavitve tega zakona, pri čemer jim delovno razmerje ni prenehalo po njihovi krivdi ali volji, kot to določa Zakon o urejanju trga dela in na dan uveljavitve tega zakona še niso sklenile pogodbe o zaposlitvi ali pričele opravljati dela na podlagi drugega pravnega razmerja, ki je podlaga za vključitev v obvezno zavarovanje za primer brezposelnosti ali se vpisale v register kot samozaposlena oseba.
Višina enkratnega solidarnostnega dodatka znaša 150 eurov in se:
- brezposelni osebi izplača ne glede na morebitno upravičenost do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, priznanega po določbah zakona, ki ureja trg dela ali začasnega denarnega nadomestila, priznanega po določbah ZIUPOPDVE;
- ne šteje v dohodek pri uveljavljanju pravic po predpisih, ki urejajo pravice iz javnih sredstev, razen pri izredni denarni socialni pomoči.
- Od enkratnega solidarnostnega dodatka se ne plača dohodnina.
Enkratni solidarnostni dodatek se uveljavlja pri Zavodu RS za zaposlovanje z vlogo, ki jo je potrebno oddati najpozneje v 30 dneh od uveljavitve zakona. Vlogi je potrebno priložiti:
- odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali pogodba o zaposlitvi, sklenjena za določen čas oziroma
- druga ustrezna dokazila v primeru prenehanja delovnega razmerja iz drugega razloga.
Vlogo s prilogo naslovite na območno službo Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ), pri kateri ste prijavljeni. O enkratnem solidarnostnem dodatku ZRSZ odloči z izdajo odločbe v 30 dneh od prejema vloge. Odločbo vam bo Zavod vročil z dostavo v vaš hišni predalčnik (poštni nabiralnik) po zakonu o poštnih storitvah.
Vloga za enkratni solidarnostni dodatek bo na voljo, takoj po uveljavitvi zakona na spletne strani ZRSZ ali zraven predalčnikov (poštnih nabiralnikov) na lokacijah ZRSZ. Vlogo boste lahko po uveljavitvi zakona oddali:
- Po elektronski pošti (brez kvalificiranega digitalnega potrdila) na naslov glavne pisarne ZRSZ (gpzrsz@ess.gov.si).Obrazec morate v celoti izpolniti, podpisati in skenirati, skupaj s podpisano in skenirano prilogo (kopijo odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali kopijo pogodbe o zaposlitvi za določen čas oz. drugega dokazila o prenehanju delovnega razmerja).
- Po navadni pošti na naslov območne službe Zavoda RS za zaposlovanje ali v poštni nabiralnik na omenjeni lokaciji.Obrazec mora biti v celoti izpolnjen in podpisan, skupaj s podpisano prilogo (kopijo odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali kopijo pogodbe o zaposlitvi za določen čas).
Tujcu z državljanstvom države, ki ni članica Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije, se enkratni solidarnostni dodatek prizna, če se po zakonu, ki ureja trg dela, šteje za brezposelno osebo in ne izpolnjuje pogojev za pridobitev pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti.
Enkratni solidarnostni dodatek za prejemnike nadomestil iz invalidskega zavarovanja, vojne veterane in invalide po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov
Solidarnostni dodatek do zneska 150 evrov bodo prejeli prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas - višina bo vezana na obseg delovne obveznosti in na znesek invalidskega nadomestila - ter vojni veterani in invalidi po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov, in sicer oboji v višini 150 evrov.