• Prehrana.
V svojo prehrano vključite čim več stročnic (leča, fižol), semen (sezamovo, sončnično, laneno seme), oreškov (mandlji, indijski oreški, orehi, lešniki) in zelenjave (rdeča pesa, špinača). Izločite belo moko, kruh in špagete ter jih nadomestite s kvinojo, ajdo in ječmenom. Prav tako se izogibajte sladkorju. Idealen je dodatek olj z nenasičenimi maščobnimi kislinami kot sta laneno ali svetlinovo olje.
• Dnevna rutina.
Naše telo deluje veliko bolje znotraj ustaljenih ritmov. Pomembno je, da jemo obroke vsak dan ob istem času, da dobimo dovolj spanca in da si vzamemo čas zase. Zelo rada imam svojo jutranjo rutino, ki mi vedno polepša dan: pred tuširanjem izvedem suho ščetkanje in se zmasiram z aromaterapevtskim masažnim oljem, ki ga prilagodim letnemu času, svojemu počutju in potrebam.
• Gibanje.
Pozimi manj časa preživimo na prostem, zato je zima idealen čas, da se vpišemo v tečaj joge ali pilatesa. Kljub mrazu nam bo sprehod v naravi zelo koristil.
• Pisanje dnevnika.
Zima je čas za refleksije. Včasih je dovolj, da svojo žalost, skrb ali jezo izlijemo na papir. Prepustite se toku svojih misli in jih zapišite v dnevnik.
• Aromaterapevtska masaža.
Masaža je izjemno blagodejna za naše telo in duha, še posebej, če pri masaži uporabimo pravilno izbrana eterična olja. Kot najbolj potentni del rastline imajo eterična olja moč, da stimulirajo možganske valove, vplivajo na naš hormonski sistem in izboljšajo naše počutje.
Kako izberemo eterična olja?
Izbira eteričnih olj je odvisna od vsakega posameznika. Če vas pogosto zebe in imate mrzle noge, vam priporočam masažno olje z eteričnim oljem rožmarina, ingverja in grenivke. Če imate oslabljen imunski sistem in ste nagnjeni k prehladom, predlagam kopel ali masažno olje z eteričnimi olji čajevca, limone, evkalipta in timijana. Tistim, ki ste v temačnih zimskih dneh nagnjeni k depresiji in tesnobnosti, pa bodo optimizem in veselje do življenja vrnila eterična olja sladke pomaranče, sivke, nerolija, bergamotke, muškatne kadulje in pelargonije.
Masažno olje za svetlobo v srcu
50 ml olja šentjanževke
8 kapljic eteričnega olja sivke (Lavandula Angustifolia)
6 kapljic eteričnega olja pelargonije (Pelargonium x aspertum)
4 kapljice eteričnega olja muškatne kadulje (Salvia Sclarea)
4 kapljice eteričnega olja bergamotke (Citrus bergamia)
4 kapljice eteričnega olja sladke pomaranče (Citrus Sinensis)
Olju šentjanževke dodamo eterična olja in dobro pretresemo ali posvaljkamo med dlanmi. Namesto olja šentjanževke lahko uporabite katerokoli drugo bazno olje, recimo jojobino, mandljevo ali sezamovo olje. Sama imam zares rada olje šentjanževke, ki ga izdelam sama – ko se mažem s tem oljem, se spominjam cvetočih travnikov, na katerih sem poleti z nasmehom na ustih nabirala šentanževko. Olje vsak dan pred tuširanjem ali tik po tuširanju vmasirajte v telo. Pri tem ne pozabite na ljubeče misli in dobre želje, zase in za ves svet.
Opozorilo: Pred uporabo eteričnih olj vedno preverite, ali ste morda nanje alergični. Razredčeno eterično olje nanesite na notranjo stran podlahti in če se razvije srbečica, rdečica ali druge reakcije, eteričnega olja ne uporabljate. Uporabljajte samo eterična olja najvišje kvalitete, ki imajo jasno definirano botanično poreklo, so ekološka in certificirana.
Še več boste našli
tukaj.