Končno odločitev za drevo leta bodo sprejeli meščanke in meščani, ki lahko za svojega favorita glasujejo do ponedeljka, 21. novembra 2022. Drevo, ki bo prejelo največ glasov, bodo za drevo leta razglasili 28. novembra, na dan, ko obeležujemo prizadevanja ljudi, ki skrbijo za drevesa v mestih.
Osnovni namen akcije drevo leta je ozaveščanje o izjemnem pomenu dreves za mesto Ljubljana. Z akcijo želi mestna občina spodbuditi opazovanje dreves in zavedanje meščank in meščanov o njihovem pomenu za kakovost življenja v mestu. Razglašeno drevo leta 2022 bo do naslednjega izbora simbolno predstavljalo vsa ostala drevesa v mestu.
Izbirate lahko med sedmimi izjemnimi drevesi
Za strokovno komisijo je izbor dreves za glasovanje vsako leto težka naloga, saj je vsak predlog po svoje zanimiv in vsako drevo pomembno za mikrookolje.
Komisija je letos prednost namenila kandidatom na javno dostopnih mestih iz urbanega okolja oziroma naselij.
To so:
• jagned, črni topol – Populus nigra var. Italica ob Valvasorjevi ulici 1
• navadni gaber – Carpinus betulus ' Columnaris' ob naslovu Tabor 13
• češnja – Prunus sp. ob naslovu Bičevje 5
• perzijska bukev – Parrotia persica ob Šlajmerjevi 6
• lipa – Tilia platyphyllos ob Prijateljevi ulici 13
• japonski javor – Acer palmatum na Štefanovi ulici ob spomeniku
• topol – Populus alba na Gerbičevi ulici ob ograji nogometnega igrišča
Katero drevo si po vašem mnenju zasluži naziv drevo leta 2022?
Svoj glas oddajte tukaj.
Vsako leto posadijo tudi do tisoč novih dreves
Na MOL se zavedajo se, da so mestno drevje in gozdovi vitalna sestavina zdravega in trajnostnega mesta, v katerem je prijetno živeti. Drevesa so pomemben del okolja, saj prinašajo številne ekološke, zdravstvene in socialne koristi. Imajo pomembno vlogo pri ohranjanju in izboljšanju lokalne blaginje, poleg tega prispevajo k ciljem pri reševanju podnebnih sprememb. Drevesa proizvajajo kisik, dušijo hrup, nam dajejo senco, filtrirajo, ohlajajo ter vlažijo ozračje in tako v mestih povečujejo kakovost bivanja. Zato si prizadevajo, da ohranimo prav vsako drevo v mestu, nenehno pa zasajamo tudi nova.
V okviru rednega vzdrževanja na javnih zelenih površinah zasadijo od 300 do 600 dreves vsako leto. Številna drevesa dodatno zasadijo v sklopu prenov ulic, cest, parkirišč in ob vzpostavitvah novih površin. Skrbijo tudi za sadna drevesa v mestnih sadovnjakih in za pogozdovanje v gozdovih.
V letu 2021 so zasadili 1.080 dreves, letos pa so v spomladanskem času v okviru akcije Za lepšo Ljubljano zasadili okoli 300 novih dreves.
Ob tej priložnosti so tudi v okviru kampanje Človek, čuvaj svoje mesto pripravili sporočila o skrbi za drevesa. V letu 2021 so namenili več kot sto tisoč evrov več sredstev za drevesa v primerjavi z letom 2020 oz. skoraj 25 odstotkov več, predvsem na račun sajenja novih dreves in obrezovanja.
Da v Ljubljani redno in dobro skrbijo za drevesa na javnih zelenih površinah, potrjujeta tudi Fundacija Arbor Day in Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), ki sta v okviru programa Tree cities of the World Ljubljani že tretje leto zapored podelili naziv mesto dreves (za leta 2019, 2020, 2021).