Na družbenih omrežjih se oglašajo številni Slovenci, vse več jih je, ki sporočajo, da so okuženi z novim koronavirusom covid-19. so mlajši, so starejši, prej popolnoma zdravi ali pa že imajo kakšno pridruženo bolezen. Novi koronavirus ne izbira. Pri nekaterih je potek bolezni lažji, spet pri drugih pa težji, ne glede na starost.
»Dragi FB prijatelji, sporočam, da sem okužen s covidom in sva skupaj s partnerico od začetka tega tedna dana v 14 dnevno domačo samoizolacijo- karanteno. Imava vse znake okužbe in prebolevava prve dni te bolezni. Stanje ni enako kot pri gripi ali angini ali pljučnici, neka mešanica vsega s poudarkom na velike bolečine v pljučih in kosteh, občutljivost kože na dotik, izgubi okusa in vonja ter nihanje telesne temperature ter glavobola,« je pričel z zapisom svoje izkušnje z boleznijo ilustrator Simon Sanda.
V zapisu je dejal, da je tudi on verjel, da virus napada samo šibkejše in starejše osebe, zato ga ni bilo strah, da bi se okužil. Ni spremljal ne TV novic, niti Facebook polemik, pravi, da gleda pozitivno na vsak nov dan, skrbi za svoj osebnostni in duhovni razvoj.
»Sam sem bil do nekaj dni nazaj v popolnem zdravstvenem stanju, poln kondicije in energije ter z veliko moči. Še do tega vikenda sem redno tekal po gozdu, treniral, hodil z družino v hribe (teh prelepih trenutkov ne delim na FB, ker so namenjeni samo nam z otroci), še očetu in bratu pomagal obirati jabolke in skakal po drevesih kot 18-letnik,« je pojasnil in dodal, da mu ni jasno, kje bi se lahko okužil, saj ni bil na nobeni zabavi, ne na srečanju, dogodku, fitnesu ali gruči ljudi. «Mogoče sem se okužil od otrok, pri pogovoru s kakšnim znancem na ulici, v trgovini ali pa je moja draga prinesla virus iz vrtca. Mogoče pa je kakšen mimoidoči ravno zakašljal, ko sem ga srečal na sprehodu ali teku. Kakorkoli, ni pomembno in nobenega ne obsojam za to.«
Kot je v svojem zapisu še poudaril, želi povedati, da bolezen res lahko doleti vsakogar, zato prosi, da se držite ukrepov glede preventive, saj s tem pripomorete, da se stvari čim prej vrnejo v normalo.
»Vsak se lahko okuži. Upoštevajte navodila, če že zavoljo sebe ne, pa zavoljo vaših najbližjih (otrok, staršev, starih staršev). Pa veliko gibanja in dobre volje- to najbolj krepi naš imunski sistem.
Kar se tiče mask pa zdravo kmečko pamet v roke- če ste sami v gozdu, na travniku ali pred hišo ali pa samo na oknu- nadihajte se svežega zraka ter dovolite sončnim žarkom, da vas pobožajo po obrazu.«
Sanda dodaja še, da ve, da se marsikomu zdijo ukrepi bizarni, tudi njemu so se, dokler ni zbolel.
»Kakorkoli, sami smo bili, smo in bomo ostali skrbniki svojega zdravja. Vsi prepiri, sekiranje in slaba volja nam ne bo koristila. Kvečjemu škodila, da nam imunski sistem še bolj oslabi. Dobro lahko zmaga le s skupno kolektivno zavestjo in enotno pozitivno voljo ter odnosom- ne glede na vse zdrahe okoli nas, ki nas lahko hitro potegnejo v svoj vrtinec obsojanj, jeze in sovraštva,« še poudarja in dodaja, da veliko stvari, ki so nam bile samoumevne, bodo sedaj postale dragocene. »S hvaležnostjo in ljubeznijo glejmo na vse, kar nam je dano. Vsaka rast se začne z zavedanjem in hvaležnostjo za stvari, ki jih že (še) imamo. To so potem plodna tla za rast in razcvet za stvari, ki si jih (spet) želimo.«