Zato rek, da poskrbimo za zdravje v mladosti, da bomo v starosti vitalni in lahko živeli človeka polno in bogato življenje doma, več kot drži. Začeti je treba pri odpovedi vsem razvadam, omejiti porabo belega sladkorja, spolne prakse v mejah normale, ker so lahko tudi spolne bolezni vir težav v starosti.
Lahko naredite mali test:
Če za nekaj mesecev omejite uporabo belega sladkorja, ga ne kupujete več, čaja ne sladkate, ga ne dodajate jedem in pecivom, mesečno si privoščite samo eno temno čokolado s manj kot 30 % sladkorja, ne samo da boste prekipevali od zdravja, ker vaše telo dobi normalne količine ogljikovih hidratov! Ni pretvorbe zaradi ne porabe v odvečne maščobe, imate uravnoteženo prehrano, tudi obiskov dohtarjev skoraj ne bo.
Vir številnih srčno žilnih težav pove, da raje zvečer navaden jogurt kot sadni, tudi zelenjava ne škodi, veliko sadja, pa bodo zgodbe o 100 letnikih, ki vozijo avte, živijo doma in pišejo knjige, resnične.
Naše zdravstvo se vrti v začaranem krogu, tudi po kmečko ne znajo povedati, da za manjše poškodbe meniskusa ni treba ure čakat pri ortopedu, raje vsak dan sprehod, pa bo telo samo zacelilo poškodbo. Raje preventiva kot kurativa in po nekaj letih od zloma meniskusa spet zmorem prehoditi 15 km na dan. Ponosen sem na to, da sem operaciji meniskusa rekel ne. Raje pišejo v latinici, kot da bi enostavno povedali: Živite zdravo, zdravo s naravo, čim več v naravi, na kmetih, ne ženite se čez vse meje, denar vas ne bo rešil in pregledi še manj, a saj vemo kako je s tem! Zdravi življenjski slogi, pa zakaj noben dohtar ne reče, s tabletami in belim sladkorjem stran?
Če temu dodamo mobing, ki smo mu priča tudi upokojenci, driblanja in nagajanja, trgovsko logiko, cuker se najbolje prodaja in tako naprej, je rešitev znana, Reči ne zlasti sladkemu, kar ni naravno, to nekaj več stane, razmislek, ali je bolje zvečer pojesti navaden jogurt ali domačo marmelado s polovico sladkorja, ni težak. Etika kapitala je znana, ponuja nam to, kar nam škodi in redki so slovenski trgovci, ki so zavezo o zmanjševanju sladkorja zlasti v pijačah udejanili.
Tiste o predebelih otrocih so ponarodele, pa tudi o pretežkih starostnikih tudi, vsem ki delajo v domovih, nič ni narobe, če rečejo dost je in gredo na črpalke, na blagajne trgovin in za šanke. Težaško delo nege po domovih bodo morali opravljati tudi z roboti, država to plačati. Ker če bo država varčevala na plečih starostnikov, bo potegnila kratko. Raje en kontinent manj na tuje, kak milijon več za oskrbo po domovih, saj so ti starostniki zaslužni, da smo danes sodobna, moderna demokratična družba, z odličnim standardom, in kdor je celo življenje delal, si zasluži dostojno nego v starosti.
Negovalci pa dobro plačilo in robotsko pomoč.