Imate tudi vi težave z migrenskimi glavoboli, hlepenjem po sladkarijah in težko shujšate? Morda je vzrok za te težave v pomanjkanju progesterona, kar še toliko bolj velja za tiste, ki imajo družinsko nagnjenost k raku na dojkah ali rodilih.
Hormon progesteron je namreč branilec telesnih celic pred škodljivim estrogenom, pri čemer ne smemo pozabiti, da oba hormona nastajata tako v ženskem kot moškem telesu, čeprav veljata za »ženska hormona«.
Nevarna prevlada estrogena
Hormoni nadzirajo vsak sistem v telesu, zato je hormonsko ravnovesje ključno za človekovo zdravje. Poleg tega za hormone velja, da so izjemno močne snovi, zaradi katerih se lahko počutimo dobro ali slabo ter tudi zbolimo zgolj zaradi njih - ko je katerega preveč ali premalo.
Če v telesu prevlada estrogen oziroma njegova najbolj nevarna oblika estradiol (pri čemer najšibkejši estriol deluje celo varovalno), lahko pride do naslednjih zdravstvenih težav: od migrenskih glavobolov, PMS in menstrualnih težav, jutranje nosečniške slabosti ter splavov do šestih različnih vrst raka, ki jih je znanost že uspela povezati s preveliko količino estrogena v ženskem telesu – raka dojke, maternice, jajčnikov, materničnega vratu, vagine in črevesja.
Nedavne študije so tudi pokazale, da pri ženskah, ki uživajo estrogenske dodatke, obstaja večja verjetnost srčne in možganske kapi, zato Ameriška zveza za bolezni srca po novem zdravnikom svetuje, naj pazljiveje izbirajo, katerim ženskam predpisujejo estrogen.
Progesteron velja za »čudežni hormon« tako za ženske kot moške
S prevlado estrogena imajo največkrat težave ženske pred in med menopavzo, saj žensko telo nikoli ne preneha ustvarjati estrogena (tudi po končani rodni dobi ga še naprej ustvarjajo maščobne in kožne celice ter nadledvični žlezi), medtem ko raven hormona progesterona z leti upada.
Ker pa progesteron v telesu (tako ženskem kot moškem!) deluje kot protiutež estrogenu, tako izniči njegove najbolj škodljive učinke oziroma znanstveno dokazano ščiti pred rakom. To pa še ni vse. V človeškem telesu obstaja več kot tristo receptorskih mest za ta »čudežni hormon« progesteron, ki pozitivno vpliva ne le na ženske težave pred in ob menstruaciji, v nosečnosti ter menopavzi, temveč znanstveno dokazano pozitivno učinkuje tudi na možgansko in živčno tkivo, krvne žile ter kosti. Tako pri ženskah kot moških.
Za moški »vamp« lahko krivo pomankanje progesterona
Raven progesterona z leti upada tudi v moškem telesu, saj tako v ženskem kot moškem telesu nastajajo povsem enaki hormoni, le v različnih količinah. Pri utrujenosti sredi popoldneva (med tretjo in četrto uro) in »moškim vampom« je zato smiselno preveriti, ali ne gre za morda za primanjkljaj tega »ženskega« hormona.
Progesteron je namreč termogeničen - pomaga pri izgorevanju maščob tako, da ščitnici omogoča boljše delovanje, hkrati pa poskrbi, da telesna temperatura ni prenizka. Progesteron tudi preprečuje pretirano nastajanje inzulina – glavnega hormona, ki ustvarja maščobo in skrbi, da se ta nalaga v telesu, zato je pri težavah s hujšanjem smiselno preveriti, ali vam morda ne primanjkuje progesterona.
Zdravniki, ki zdravijo z bioidentičnimi hormoni (njihova biokemična zgradba je v nasprotju s sintetičnimi popolnoma enaka zgradbi hormonov, ki jih proizvaja človeško telo) zato progesteron pogosto predpišejo tudi moškim.
Varnost uživanja bioidentičnega progesterona
Veliko žensk je strah uživati bioidentični progesteron, pa čeprav z lahkoto več desetletij v svoje telo redno vnašajo sintetične hormone v obliki kontracepcije. Še toliko bolj pa moške, ki jih je strah, da bodo zaradi uživanja ženskega hormona manj moški.
Toda, ali ste vedeli, da se v nosečnosti raven progesterona (ki med menstrualnim ciklusom naraste do največ 28 ng/dl) dvigne tudi do 450 ng/dl? Občutljiv zarodek je tako približno pet mesecev in pol izpostavljen tako visoki ravni progesterona, kar mu očitno kljub svojim majhnosti in spolu ne povzroča nobenih težav. Visoka raven progesterona med drugim celo spodbuja razvoj njegovih možganov.
In za primerjavo: Pri nanosu progesteronskega mazila se raven progesterona v krvi odraslega poviša le za približno 2 ng/dl. Gre torej za varno količino tako za ženske kot moške, ki zaradi dodajanja progesterona ne bodo nič manj moški, le morda bolj zdravi in z manjšim trebuhom.