Igra spomin
Igre spomin krepi kratkoročni spomin in sposobnost pomnjenja, navaja spletni vir Medical News. Pri igri se na preprost in zabaven način aktivirajo deli možganov, ki so povezani s prepoznavanjem in pomnjenjem.
Sestavljanje sestavljanke
Sestavljanje sestavljanke je odličen način za popestritev prostega časa hkrati pa pozitivno vpliva tudi na možgane. Celo študija naj bi pokazala, da se ob sestavljanju sestavljanke aktivirajo številne kognitivne funkcije: dojemanje, miselna rotacija, delovni spomin, sklepanje. Študija naj bi pokazala, da je ta dejavnost odlična, če želimo preprečiti s staranjem povezano propadanje možganskih funkcij.
PREBERITE TUDI: Z umetno inteligenco napovedali Alzheimerjevo bolezen 7 let prej in 72% natančnostjo
Sudoku
Tudi logične uganke, kot je sudoku so izziv za naše možgane. Sudoku naj bi izboljšal kognitivne funkcije. To naj bi dokazali z raziskavo, v katero so sicer zajeli odrasle posameznike med 50. in 93. letom starosti. Tako naj bi imeli tisti, ki radi rešujejo številčne uganke boljše kognitivne sposobnosti.
Šah
Šah je še ena izmed iger, ki na možgane deluje izjemno pozitivno. Študija naj bi pokazala, da šah krepi spomin. Prav tako nam lahko pomaga, da hitreje obdelujemo informacije in do boljših ter ostrejših zaznav.
Učenje novega jezika
Učenje novega jezika pa naj bi krepilo povezave med različnimi deli možganov. Tudi vpliv učenja novega jezika so želeli raziskati in študija je pokazala, da bi učenje jezika lahko igralo pomembno vlogo pri Alzheimerjevi bolezni in drugih oblikah demence.
Učenje glasbenega instrumenta
Učenje glasbenega instrumenta naj bi vplivalo na predel, ki je odgovoren za koordinacijo. Prav tako se pri igranju inštrumenta aktivirajo in povezujejo različni deli možganov. Zato je ta dejavnost še posebej priporočljiva za mlade, starejše pa ščiti pred kognitivnimi motnjami, ki so posledica staranja.
Ples
Strokovnjaki za krepitev možganov priporočajo tudi ples. Le-ta naj bi krepil spomin, predel možganov odgovoren za načrtovanje in organizacijo ter ritem in ravnotežje.
Meditacija
Meditacija naj bi imela izjemno pozitiven vpliv na možgane. Ogromno raziskav je že bilo opravljenih. A znanstveniki še naprej raziskujejo meditacijo kot orodje za krepitev pozornosti, lajšanje stresa in za preprečevanje staranja možganov. Z redno prakso meditacije naj bi se našim možganom povečala sposobnost za obdelavo informacij ter okrepila pozornost.
PREBERITE TUDI: Zakaj nekateri doživijo 100 let in več? Kako se organizem stoletnikov razlikuje od ostalih?
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/