Ko postajamo starejši, lahko starostni procesi v telesu hitro porušijo zdravo ravnovesje med nujno potrebnimi vitamini in minerali. In tako imamo kakšnega pomembnega mikrohranila kmalu preveč ali premalo.
Tokrat smo preverili, kateri so znaki, da nam primanjkuje po navadi kar malo pozabljenega cinka - elementa v sledovih, ki je izjemno pomemben pri prirojenem in pridobljenem imunskem odzivu, na katerega vsi močno računamo to jesen.
Beli madeži na nohtih, slabo celjenje ran, utrujenost ...
Cink je poleg tega, da ima pomemben vpliv na človekov imunski sistem, pomemben tudi za ohranjanje zdrave kože, las, nohtov in kosti, vpliva pa tudi na nivo testosterona v krvi. Ker je udeležen tudi pri metabolizmu (presnovi) nevrotransmiterjev v krvi, naj bi vplival blagodejno tudi na razpoloženje. Poleg tega ima tudi svojo vlogo pri presnavljanju vitamina A.
PREBERITE TUDI: Poglejte svoje nohte – razkrivajo lahko določene bolezni
In kakšni so znaki, če nam ga primanjkuje? "Najpogostejši znaki pomanjkanja cinka so beli madeži na nohtih, utrujenost, izpadanje las, nemirnost, driska, slabše okušanje in slabo celjenje ran. Največje pomanjkanje so v študijah odkrili pri otrocih in starostnikih," na portalu Skrbenstars.si odgovarja zdravnica Simona Korenčan.
Imamo lahko cinka tudi preveč? "Cink je potrebno uživati v priporočenih odmerkih, še bolje pa je, če ga uživamo s hrano. Prevelik nivo cinka v telesu lahko namreč povzroči nižji HDL oziroma dobri holesterol in pomanjkanje bakra v telesu, tako da pazite, da priporočenega odmerka ne prekoračite, če ga boste dodajali," opozarja Korenčanova.
Hrana, v kateri je največ cinka
Če torej sumite, da vam primanjkuje cinka, ga je najbolje dodajati po naravni poti - s hrano, ki vsebuje največ cinka.
Z zelo visoko vsebnostjo cinka se lahko pohvalijo: oreščki (pazite, da sodo ekološkega izvora, da se ne boste napolnili s cinkom, hkrati pa tudi s toksini!), semena (bučna, chia in konopljina), žita (na primer oves) in stročnice (leča, čičerika ...). Veliko ga najdemo tudi v školjkah in mesu.
Če pa je primanjkljaj cinka vendarle prevelik, je vsekakor smiselno, da posežete po prehranskih dodatkih. Kaj svetuje Korenčanova? "Pri nas doma jemljemo cink v obliki prehranskega dopolnila predvsem v času, ko razhajajo respiratorni infekti in je povečan stres. Tudi babico smo v času prebolevanja virusa, s katerim se trenutno sooča človeštvo, podprli s cinkom. Ker se cink izloča tudi s potom, se dodajanje priporoča tudi športnikom."
PREBERITE TUDI: Babičini triki za zdrave in lepe nohte