Melona ali dinja izvira iz Azije in Afrike. Je enoletnica z velikimi in sočnimi plodovi. Ti so sladkega okusa, še najbolje prijajo ohlajeni. Nabiramo jih od maja do septembra, za zdravljenje uporabljamo seme,koren in plod.
Melona vsebuje kar 95 odstotkov vode, beljakovine, sladkor, citronsko kislino, baker, železo, cink, eterična olja, vitamin C.
Melono uporabljamo za zdravljenje zunanjih in notranjih bolezni. Sluz svežih ali posušenih semen uporabljamo pri opeklinah in pikih žuželk. Damo ga na gazo in jo položimo na obolelo mesto.
PREBERITE TUDI: Odlični nasveti, ki takoj lajšajo komarjev pik Sladki mesnat del melone je primeren za razne diete, pomagaj pri lajšanju želodčnih težav. Če imamo težave s črevesjem ali sluznico želodca, jemo melono več dni. Prav tako je zdravilen melonin sok.
Melono uporabljamo svežo, hranimo jo v hladilniku. Obstane nekaj dni. Uporabljamo jo lahko v sadni kupi, narezana na majhne koščke je odličen dodatek k sladoledu. Za prave gurmane pa teknejo kocke melone ob siru, pršutu, orehih in kozarcu vina.
Melonin džem Potrebujemo 1 kilogram melone, 750 gramov sladkorja in sok dveh limon. Melonino sredico (meso) narežemo na kocke. V posodo stresemo sladkor, dodamo dva decilitra vode in kuhamo, dokler ne dobimo gostega sirupa. Nato dodamo melono in limonin sok. Kuhamo brez mešanja, le stresamo posodo, da se ne prismodi. Ko kocke melone osteklenijo, odstavimo in džem vlijemo v čiste in segrete steklene kozarce ter dobro zapremo.
Vir: Zdravilnost zelenjave, sadje in začimb (Ivan Lesinger)